Serie A: "Κρυφοκοιτάζει" Ευρώπη η Μπολόνια, 2-0 την Σπέτσια (vid)

Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2023 - 21:45

Με πρωταγωνιστή τον Ρικάρντο Ορσολίνι (ασίστ και γκολ) η Μπολόνια επιβλήθηκε με 2-0 της Σπέτσια και απέχει δύο βαθμούς από την 7η θέση που οδηγεί στο Europa Conference League. Μεγάλο διπλό της Σαλερνιτάνα επί της Λέτσε (1-2).

Serie A:

Οι νικητές έμειναν για τρίτο παιχνίδι αήττητοι ύστερα από τα ματς με Ουντινέζε (2-1) και Κρεμονέζε (1-1). Το προβάδισμα για την Μπολόνια έδωσε στο 37ο λεπτό o Πος, ύστερα από ασίστ του Ορσολίνι για το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντομίγκες μοίρασε στον Ορσολίνι και εκείνος μέσα από την περιοχή της Σπέτσια διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Δημήτρης Νικολάου έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για την Σπέτσια, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης έμεινε στον πάγκο των γηπεδούχων, δίχως να χρησιμοποιηθεί.

ΛΕΤΣΕ-ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ 1-2

Στο άλλο ματς της Παρασκευής, η Σαλερνιτάνα κατέκτησε διπλό-χρυσάφι επί της Λέτσε και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί που είχε στα μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5’ με τον Ντιά και στο 20’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Βιλχένα. Τρία λεπτά αργότερα η Λέτσε μείωσε με τον Στρεφέτσα, όμως δεν υπήρξε συνέχεια στην αντίδραση της.