Μπουντεσλίγκα: Επιασε κορυφή η Ουνιόν, 2-1 την Μάιντζ! (vids)

Σάββατο, 4 Φεβρουαρίου 2023 - 18:48

Η Ουνιόν κέρδισε 2-1 τη Μάιντς στο Βερολίνο και έμεινε μόνη στην κορυφή της Bundesliga! Εντυπωσιακή η Ντόρτμουντ συνέτριψε με 5-1 την Φράιμπουργκ και επίσης ονειρεύεται τίτλο

Η ομάδα του Βερολίνου κέρδισε 2-1 εντός έδρας τη Μάιντς στην 19η αγωνιστική και με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 39 πόντους στην πρώτη θέση της κατάταξης, αφήνοντας δεύτερη την Μπάγερν, η οποία κοντράρεται αύριο με τους «λύκους» της Βόλφσμπουργκ. «Χρυσός» σκόρερ για την Ουνιόν ήταν ο Σιμπατσέ, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του στο 83’ και της χάρισε το πολυπόθητο τρίποντο.

Η Ντόρτμουντ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί στο ντέρμπι της Φράιμπουργκ εύκολα με 5-1. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως καταλυτικό ρόλο στο ματς έπαιξε και η αποβολή του Σιλντίγια, ο οποίος από το 17ο λεπτό άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους, ενώ στη συνέχεια έμειναν με εννιά παίκτες στο 77' λόγω αποβολής και του Στράιχ.

Στα υπόλοιπα ματς, η Άιντραχτ νίκησε 3-0 τη Χέρτα στη Φρανκφούρτη και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης τετράδας που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου, ενώ η Λειψία έχασε πολύτιμους πόντους στο εκτός έδρας ματς της κόντρα στην Κολωνία και έμεινε στο 0-0 με την αντίπαλό της. Βαθιά ανάσανε η Μπόχουμ που διέλυσε τη Χόφενχαϊμ με 5-2 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά η 19η αγωνιστική

Παρασκευή 3/2

Άουγκσμπουργκ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0 (55' Μπερίσα)

Σάββατο 4/02

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1 (26' Σλότερμπεκ, 48' Αντεγέμι, 51' Αλέ, 69' Μπραντ, 82' Ρέινα - 45' Χέλερ)

Ουνιόν Βερολίνου-Μάιντς 2-1 (32' Μπέρενς, 84' Σιμπατσό - 78' πεν. Ίνγκβαρτσεν)

Κολωνία-Λειψία 0-0

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 3-0 (21'-28' Μουανί, 90' Μπουτα)

Μπόχουμ-Χόφενχαϊμ 5-2 (22' Χόφμαν, 32' Φλερστερ, 40' Ασάνο, 69' Μάσοβιτς, 83' Μπροσίνσκι - 49' Μπάουμγκαρτνερ, 77' Νταμπούρ)

Γκλάντμπαχ-Σάλκε (19:30)