"Φρένο" στην Αταλάντα η Σασουόλο (vid)

Σάββατο, 4 Φεβρουαρίου 2023 - 23:54

Μεγάλη νίκη επί της Αταλάντα πανηγύρισε η Σασουόλο, που εκμεταλλεύτηκε την γρήγορη αποβολή του Μέλε σπάζοντας το αήττητο πέντε αγωνιστικών των «μπεργκαμάσκι».

Εχασε την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη η Αταλάντα και έμεινε… έκτη με 38 βαθμούς, με τους «νεροβέρντι» να παίρνουν δεύτερο στη σειρά τρίποντο και να μένουν για τρίτο διαδοχικό ματς αήττητοι, ξεμακραίνοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού (στο +10).

Ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα η Σασουόλο, με την αποβολή του Μέλε στο 30’ να κάνει ακόμη καλύτερα τα πράγματα για τους γηπεδούχους που είχαν 9 τελικές (με 1 των φιλοξενούμενων), αλλά να μην εκμεταλλεύονται καμία από αυτές. Τελικά, οι «νεροβέρντι» βρήκαν το γκολ στο 55ο λεπτό με τρομερό σουτ του Αρμάντ Λοριεντέ

Η Αταλάντα παρότι έπαιζε με ποδοσφαιριστή λιγότερο έφτιαξε φάσεις για την ισοφάριση, με μεγαλύτερη όλων του Ντε Ρόουν στο 65’. Τα λεπτά περνούσαν, με την αποβολή του Μουριέλ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να είναι η τελευταίο αξιοσημείωτη στιγμή του ματς.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τζόρτεα, Έρλικ, Ρουάν, Ροζέριο (46' Μαρκίτσα), Φρατέζι, Ομπιάνγκ (87' Χαρουί), Ενρίκε (67' Μπαϊράμι), Μπεράρντι, Ντεφρέλ (77' Μαρτίνες), Λοριεντέ (87' Θόρστβεντ)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Τζιμσίτι, Σκαλβίνι, Χάτεμπουρ (66' Πάσαλιτς), Ντε Ρον, Έντερσον (32' Ρουτζέρι (80' Μουριέλ), Μάλε, Κούπμαϊνερς, Λούκμαν (46' Μπογκά), Χόιλουντ (66' Σαπάτα)

ΡΟΜΑ-ΕΜΠΟΛΙ 2-0

Νωρίτερα, η Ρόμα επικράτησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία της Εμπολι, χάρη στα γκολ των Ιμπάνιες και Έιμπραχαμ από δύο κόρνερ που εκτέλεσε ο Πάουλο Ντιμπάλα.

Ρόμα (Μουρίνιο): Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Μαντσίνι, Ζαλέφσκι(90+4′ Λιορέντε), Κριστάντε, Μάτιτς, Ελ Σαραουί(84′ Τσελίκ), Πελεγκρίνι(90+4′ Μπελόττι), Ντιμπάλα (70′ Μποβ), Έιμπραχαμ

Έμπολι (Ζανέτι): Βικάριο, Παρίζι, Λουπέρτο, Ντε Βιντέρ, Εμπουεχί (82′ Στογιάνοβιτς), Μπαντινέλλι (83′ Πιάτσα), Μαρίν, ‘Ακπρο (74′ Χέντερσον), Μπαλντάνζι, Καπούτο (62′ Πίκολι), Σατριάνο (62’ Καμπιάγκι)

Σάββατο 4/2

Κρεμονέζε-Λέτσε 0-2 (58' Μπατσιρότο, 69' Στρεφέτσα)

Ρόμα-Έμπολι 2-0 (2' Ιμπάνιες, 6' Έιμπραχαμ)

Σασουόλο-Αταλάντα 1-0 (55' Λοριεντέ)

Κυριακή 5/2

Σπέτσια-Νάπολι (13:30), Τορίνο-Ουντινέζε (16:00), Φιορεντίνα-Μπολόνια (19:00), Ιντερ-Μίλαν (21:45)