Η Μαρσέιγ «πέταξε» εκτός Κυπέλλου την Παρί [vids]

Πέμπτη, 9 Φεβρουαρίου 2023 - 00:49

Η ομάδα της Μασσαλίας απέκλεισε τους Παριζιάνους στο πιο δυνατό ζευγάρι της φάσης των «16». Στο πέναλτι πέρασε η Λιόν την Λιλ.

Δύο μεγάλα ματς περιλάμβανε το πρόγραμμα της φάσης των «16» του Coupe de France. Ανάμεσα σε κορυφαίες ομάδες του γαλλικού ποδοσφαίρου. Αμφότερα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στη Μασσαλία, δεν χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι. Μιας και η Μαρσέιγ νίκησε 2-1 την Παρί Σεν Ζερμέν. Με τον Μαλινόβσκι να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα.

Αντίθετα, η Λιόν δεν αξιοποίησε στην κανονική διάρκεια το προβάδισμα των δύο γκολ που είχε απέναντι στη Λιλ. Το υπέρ της 2-0 που διαμορφώθηκε στα πρώτα 21', έγινε 2-2 από την Λιλ στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά στη διαδικασία των πέναλτι οι «λιονέ» πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Στα πέναλτι πέρασε και η περσινή Κυπελλούχος Ναντ, με αντίπαλο την Ανζέ. Η φάση των «16» ολοκληρώνεται το βράδυ της Πέμπτης. Το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά θα κριθεί ανάμεσα στην Λοριάν και την Λανς. Αναλυτικά οι σκόρερ και τα γκολ στις αναμετρήσεις του Coupe de France.

Ανζέ - Ναντ 2-4 πέν. (κ.α. 1-1)