Σε... τροχιά τίτλου η Μαρσέιγ, ματσάρα στο Παρίσι [vids]

Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2023 - 23:39

«Διπλό» της ομάδα της Μασσαλίας, στο -5 από την κορυφή πριν το ντέρμπι με τους πρωταθλητές. Η Παρί προηγήθηκε 2-0, έχανε 3-2 και νίκησε 4-3.

Μεγάλα ματς με συναρπαστική εξέλιξη την Κυριακή για το γαλλικό πρωτάθλημα. Από το μεσημέρι είχε φανεί πώς θα γίνονταν… χαμός! Διότι το ματς στη γαλλική πρωτεύουσα ανάμεσα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Λιλ είχε απίθανη τροπή. Στο 20λεπτο η Παρί προηγήθηκε 2-0. Η Λιλ το γύρισε με δύο γκολ σε 11 λεπτά και στο 69' προηγήθηκε 3-2. Αλλά οι πρωταθλητές με Εμπαμπέ και Μέσι να σκοράρουν από το 87' και μετά, επικράτησαν 4-3.

Στο κατόπι τους, όμως, παραμένει η Μαρσέιγ. Η ομάδα της Μασσαλίας έκανε ανατροπή στην έδρα της Τουλούζ, νίκησε 3-2 και είναι στο -5 από την πρωτοπόρο Παρί. Την οποία υποδέχεται την άλλη εβδομάδα στο «Vélodrome». Σε ένα γήπεδο που πριν από μερικές ημέρες την νίκη για το Coupe de France και την απέκλεισε. Επιπλέον, σε ανοδική πορεία είναι και η Μονακό. Μιας και οι Μονεγάσκοι παίρνουν το ένα τρίποντο μετά το άλλο και έχουν καθίσει για τα καλά στην 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του UEFA Champions League.

Παρί Σεν Ζερμέν - Λιλ 4-3

(11', 87' Εμπαπέ, 17' Νεϊμάρ,90'+4 Μέσι - 24' Ντιακιτέ, 58' πέν. Ντέιβιντ, 69' Μπάμπα)

Λοριάν - Αζαξιό 3-0

(6' πέν. Ντιέγνκ, 43' Φαϊβρέ, 58' Πονσό)

Μπρεστ - Μονακό 1-2

(86' Λε Ντουαρόν - 39' Γκολόβιν, 73' Μποαντού)

Ρεν - Κλερμόν 2-0