Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο [vids]

Τετάρτη, 8 Μαρτίου 2023 - 23:48

Οι «πράσινοι» ήταν άκρως ανταγωνιστικοί ως το 29', αλλά στο 4ο δεκάλεπτο δεν άντεξαν και ηττήθηκαν 84-70 στο Μονακό.

Στην Euroleague για πολλές ομάδες δεν είναι αρκετά τρία δεκάλεπτα. Ειδικά σε εκτός έδρας ματς. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε και ήταν ανταγωνιστικός για 29 λεπτά. Καθώς ήταν πίσω στο σκορ για ένα σουτ, 60-57. Όμως, οι Γάλλοι έκαναν εκεί σερί 11-0, βρέθηκαν στο +14 και «καθάρισαν» το ματς, επικρατώντας τελικά 84-70.

Το «τριφύλλι» με πρωταγωνιστή τον Πονίτκα μπήκε καλά στο ματς του Πριγκιπάτου. Ο Πολωνός ήταν μπροστάρης με 7 πόντους (8-9, 4'). Αλλά ο Ομπράντοβιτς βρήκε πολλούς πυλώνες στην επίθεση. Έτσι, έκανε επί μέρους 8-1 για το 16-10 (7') με τον Ντιαλό (2/2τρ.). Οι δύο ομάδες βασίστηκαν πολύ στο τρίποντο (σ.σ.: 4/9 οι Μονεγάσκοι, 3/6 οι «πράσινοι») στην πρώτη περίοδο που βρήκε τη Μονακό με προβάδισμα 4 πόντων. Ο Λόιντ ήταν ζεστός και με 8 πόντους ως το 13' έφερε την Μονακό στο +9 (31-22).

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Σερέλη είχε σκοράρισμα από αρκετούς παίκτες, όμως δεν είχε έναν βασικό επιθετικό πυλώνα. Ο Οκόμπο έδωσε… αέρα 10 πόντων στους Μονεγάσκους (35-25, 16') και ο Ντιαλό των 12 πόντων (42-30, 19'). Με Λόιντ και Ντιαλό να έχουν από 11 πόντους. Ωστόσο με διαδοχικά τρίποντα από Λι και Τόμας (9π.) μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, η διαφορά έπεσε στα μισά (42-36). Το μεγάλο πρόβλημα των «πράσινων» ήταν τα 9 επιθετικά ριμπάουντ των Γάλλων, αλλά και τα 8 τους λάθη.

Στο πρώτο 5λεπτο του τρίτου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» έδειξε χαρακτήρα. Καθώς κατάφερε και ανεβάσει το ρυθμό τους στην επίθεση. Έτσι κατάφερε να σκοράρει στο διάστημα αυτό 15 πόντους και να φέρει το ματς στα ίσα. Κομβικός σε εκείνο το διάστημα της αναμέτρησης ο Μπέικον (10π με 2/2τρ.) για το 51-51 (26'). Δυστυχώς για τους «πράσινους», αυτό δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Η Μονακό ξέφυγε με 6 πόντους (57-51, 28').

Παρότι ο Λι μείωσε στο τρίποντο (60-57, 29') οι Γάλλοι με σερί 11-0 ως το 34' ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς (71-57). Ο Ουτάρα έστειλε τη διαφορά στους 20 (79-59, 38') με τους «πράσινους» να έχει μόλις 2 πόντους σε 7:17! Το μόνο που άλλαξε ήταν πώς το «τριφύλλι» μάζεψε λίγο τη διαφορά στο τέλος, ενώ πέτυχε καλάθι και ο νεαρός Σαμοντούροφ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.