Premier League: Σοκ για Τότεναμ, θρίαμβοι για Λιντς και Αστον Βίλα [vids]

Σάββατο, 18 Μαρτίου 2023 - 19:47

Η Τότεναμ προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο 74' όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη στο "Σεντ Μέρις", με την ουραγό Σαουθάμπον να ισοφαρίζει σε 3-3 στο 90+3'. Εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη της Λιντς με 4-2 επί της Γουλβς.

Η Τότεναμ και η Λιντς έχουν διαφορετικούς στόχους στην Premier League, όμως, το τρίποντο και για τους δύο θα ήταν «οξυγόνο» στις μάχες που δίνουν. Η μεν Τότεναμ ήθελε να παραμείνει σε τροχιά Champions League και η Λιντς να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Τελικά, μόνο ο ένας τα κατάφερε.

Οι Λονδρέζοι λοιπόν κρατούσε το τρίποντο στα χέρια του στο γήπεδο της Σαουθάμπτον, αλλά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων οι «άγιοι» ισοφάρισαν σε 3-3 με πέναλτι και πλέον η Τότεναμ παρότι είναι 4η, εξακολουθεί να αγωνιά για την έξοδό της στο Champions League.

Αντιθέτως η Λιντς που ήθελε πάση θυσία τη νίκη κόντρα στη Γουλβς στο «Μολινό», κατάφερε να περάσει επιβλητικά από το Γουλβερχάμπτον με 4-2 και να βάλει τρεις πολύτιμους βαθμούς στο σακούλι της στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στα άλλα δύο ματς του απογεύματος του Σαββάτου (18/3), η Άστον Βίλα ξεμπέρδεψε σχετικά εύκολα με την Μπόρνμουθ (3-0) και η Λέστερ πήρε ένα σημαντικό βαθμό στο γήπεδο της Μπρέντφορντ (1-1) για να μην μπλέξει με τη σειρά της σε περιπέτειες σχετικά με την παραμονή της στην κατηγορία.

Η 28η αγωνιστική

Παρασκευή (17/3)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Νιούκαστλ 1-2 (26' Ντένις - 45+2' Ισάκ, 90+1 πεν.)

Σάββατο (18/3)

Άστον Βίλα-Μπόρνμουθ 3-0 (7’ Λουίζ, 80’ Ράμσεϊ, 89’ Μπουέντια))

Γουλβς-Λιντς 2-4 (65’ Ότο, 73’ Κούνια - 6’ Χάρισον, 49’ Έιλινγκ, 62’ Κρίστενσεν, 90+7’ Ροντρίγκο)

Λίβερπουλ-Φούλαμ (αναβολή)

Μπρέντφορντ-Λέστερ 1-1 (32’ Γένσεν - 52’ Μπέιμς)

Σαουθάμπτον-Τότεναμ 3-3 (46’ Άνταμς, 78’ Γουόλκοτ, 90+3’ Γουάρντ - Πρόουσε - 45+1’ Πόρο, 65’ Κέιν, 74’ Πέρισιτς)

Τσέλσι-Έβερτον (19:30)