Η Αλγερία γλίτωσε το «κάζο» στο τέλος [vids]

Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2023 - 01:02

Νίκησε 2-1 τον Νίγηρα με γκολ του Μάχρεζ στο 88'. Δύσκολη νίκη και για την Γκάνα.

Μπάλα δεν παίζουν οι ομάδες μόνο στην Ευρώπη για τα προκριματικά του EURO 2024. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην Αφρική. Διότι άρχισε η προκριματική φάση για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2023. Η βραδιά είχε αρκετές εκπλήξεις. Καθώς τόσο η Αλγερία όσο και η Γκάνα πέτυχε νίκες. Αλλά δύσκολες νίκες.

Αμφότερες σκόραρε στο φινάλε των ματς κόντρα στον Νίγηρα και την Αγκόλα, αντίστοιχα. Επίσης, νίκες σημείωσαν στα ματς της Πέμπτης η Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, η Ζάμπια και η Γκαμπόν. Τέλος το Νότιο Σουδάν νίκησε εκτός έδρας το Κογνκό, αν και οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 73' μετά την αποβολή του Μαγιάνγκ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αλλά αν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.

Μαδαγασκάρη - Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 0-3