Ήταν «φούρια ρόχα», ισοπαλία στο Σπλιτ [vids]

Σάββατο, 25 Μαρτίου 2023 - 23:47

Η Ισπανία νίκησε 3-0 την Νορβηγία, ενώ η Ρουμανία στο.. ρελαντί την Ανδόρα. Οι Ουαλοί «τσίμπησαν» βαθμό στην Κροατία.

Αν και η Νορβηγία ήταν σκληροτράχηλη, η Ισπανία είχε τον τρόπο της. Στην Ανδαλουσία και πιο συγκεκριμένα στη Μάλαγα, η «φούρια ρόχα» ξεκίνησε νικηφόρα τα προκριματικά για το EURO 2024. Επικράτησε 3-0 των «Βίκινγκ» που της έβαλαν… δύσκολα για περισσότερο από 80 λεπτά. Μιας στο 83' το ματς ήταν στο 1-0. Ωστόσο, ο Χοσέλου με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, μετέτρεψε ένα αμφίρροπο ματς σε μια άνετη επικράτηση. Καθώς προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στους Ισπανούς οπαδούς που ήταν στις κερκίδες.

Αντίθετα, αυτή που την… πάτησε ήταν η Κροατία. Αλλά το νόμισμα έχει δύο όψεις! Διότι η Ουαλία κατάφερε και «απέδρασε» με έναν βαθμό από το Σπλιτ. Με buzzer beater, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις. Αν και οι Κροάτες κατάφεραν να προηγηθούν πριν το ημίωρο στο ματς, στο φινάλε οι Βρετανοί ισοφάρισαν. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, στη μοναδική τους τελική στην αντίπαλη εστία.

Επίσης, στο τρίτο ματς της βραδιάς το φαβορί νίκησε. Ίσως και με σκορ που να αδικεί την εικόνα της Ρουμανίας. Δεν μέτρησε γκολ του Άλιμπεκ. Μιας και το VAR έδειξε πώς ο πρώην επιθετικός του Ατρόμητου ήταν σε θέση οφσάιντ, στο 30'. Όμως μετά το 2-0 είχε και ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, αλλά όχι αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια,

Ισπανία-Νορβηγία 1-0