Προκριματικά Euro 2024: Δύο στα δύο η Αγγλία!

Κυριακή, 26 Μαρτίου 2023 - 22:59

Η Αγγλία επικράτησε εύκολα με σκορ 2-0 της Ουκρανίας στο “Γουέμπλεϊ” του Λονδίνου και ζευγάρωσε τις επιτυχίες της στον τρίτο όμιλο των προκριματικών για το Euro 2024. Την 2η νίκη της σημείωσε και η Σλοβενία στον 8ο όμιλο επίσης με σκορ 2-0 κόντρα στον Σαν Μαρίνο. Ήττα σοκ για την Δανία...

Η Αγγλία σημείωσε την 2η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον τρίτο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2024. Τα “λιοντάρια” επικράτησαν 2-0 της Ουκρανίας στο κατάμεστο “Γουέμπλεϊ” στο Λονδίνο και πήραν “κεφάλι” στην μάχη της πρόκρισης.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο 45λεπτο. Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Αγγλίας, ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ στο 37΄με το 55ο γκολ του ενώ το τελικό 2-0 σημείωσε ο Σάκα στο 40΄. Η Ουκρανία είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική και δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι σε μια από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Η Σλοβενία είχε στη σύνθεσή τους τους δύο άσσους του Παναθηναϊκού, τους Τσέριν και Βέρμπιτς και νίκησε με σκορ 2-0 το Σαν Μαρίνο στον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2024. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς για την Σλοβενία, η οποία στην πρεμιέρα είχε νικήσει 2-1 εκτός έδρας το Καζακστάν. Ο Σέσκο στο 57΄πέτυχε το πρώτο γκολ της Σλοβενίας ενώ το τελικό 2-0 έγινε με αυτογκόλ του Ντι Μάϊο τρία λεπτά αργότερα.

Στο άλλο παιχνίδι του 8ου ομίλου η Δανία έπεσε θύμα έκπληξης αφού ηττήθηκε με σκορ 3-2 από το Καζακστάν αν και προηγήθηκε 0-2 τα δύο γκολ του Χέϊλουντ στο 21΄και στο 36΄. Το Καζακστάν σημείωσε τρία γκολ από το 73΄και μετά και έκανε την επική ανατροπή. Τα γκολ των νικητών σημείωσα οι Ζαϊνουντίνοφ (73΄πεν.), Ταγκιμπέργκεν (86΄) και Αϊμπέτοφ (89΄).

Στον δέκατο όμιλο η Ισλανδία διέλυσε με σκορ 7-0 το Λιχτενστάιν στο Βαντούζ και πήρε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Βοσνία. Ο αμυντικός του Παναθηναϊκού Χόρτουρ Μάγκνουσον ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα και έγινε αλλαγή στο 65΄. Για την ιστορία τα γκολ της Ισλανδίας σημείωσαν οι Όλαφσον (3΄), Χάραλντσον (38΄), Γκούναρσον (48΄,68΄,73΄πεν.), Γκούντγιονσεν (85΄) και Έλερτσον) (87΄).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων των προκριματικών του Εuro 2024: