Super League 2: Νίκες για ΑΕΛ, Καλλιθέα

Παρασκευή, 31 Μαρτίου 2023 - 17:32

Η Λάρισα επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ (3-2) με χατ τρικ του Όγκμποε και η Καλλιθέα ξεπέρασε το εμπόδιο της Προοδευτικής

Νίκη που την έφερε στο -4 από την πρωτοπόρο Κηφισιά πήρε η Καλλιθέα. Επικράτησε 1-0 της Προοδευτικής σε ματς της 17ης αγωνιστικής για τον Νότιο όμιλο της Super League 2.

Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Κυνηγόπουλος με ωραίο τελείωμα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ είχε και δοκάρι στο 14’. Έτσι, ο επιθετικός των γηπεδούχων έφτασε τα οκτώ γκολ στη φετινή σεζόν στη Super League 2, όλα εντός έδρας.

Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Ματίγια, Κύργιας, Ρέτζας, Σαντάνα (58' Ναμπί), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (71' Βασιλούδης), Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (64' Μπάμπης).

Προοδευτική (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Νταβιώτης (56' Πίσσας), Σινγκ, Αλεξίου (84' Γιαννιτσάνης), Φάζος, Μπόρχες (79' Τσακίρης), Καπνίδης, Ομπάνορ (56' Χατζηδίμπας), Μάντιτς, Παυλίδης (79' Πάβλας), Καρρίκι.

"Καθάρισε" ο Όγκμποε

Σε παιχνίδι για τον Βόρειο όμιλο η ΑΕΛ επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ Β'.

Το γκολ της νίκης έβαλε στο 89' ο Όγκμποε που είχε βάλει και τα άλλα δύο τέρματα για την Λάρισα στο 2' και το 19'.

Για τον ΠΑΟΚ Β' δίχτυα βρήκε ο Μπράντονιτς (16' πεν., 27'). Με τον Γκορντετζιάνι να χάνει πέναλτι στο 85', για την ακρίβεια το απέκρουσε ο τερματοφύλακας Σουλούκος.

Oι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (59′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Κόλα, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου (73′ Μιλτιάδης), Αντράντα (59′ Πλέγας), Θωμαΐδης, Νικολιάς (59′ Μαυριάς), Νίνο (55′ Πεντρόσο), Όγκμποε.

ΠΑΟΚ Β' (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Μοριτσέλι, Παναγιώτου, Τσοπούρογλου, Τσαούσης, Ουεντραόγκο, Νινούα (86′ Μελετίδης), Δαρέλας (72′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς (86′ Σπυράκος), Χατζηστραβός (72′ Γκορντεζιάνι), Πανίδης (66′ Σαλαμούρας).