Bundesliga: Ηττα-σοκ της Λειψίας [vids]

Σάββατο, 1 Απριλίου 2023 - 19:05

Η Μάιντς πήρε μεγάλη νίκη μέσα στη Λειψία με 3-0 μπαίνοντας δυναμικά στη διεκδίκηση ευρωπαϊκού εισιτηρίου -ακόμη και για το Champions League- από το οποίο κινδυνεύουν να μείνουν εκτός οι γηπεδούχοι.

Στο «κόλπο» της διεκδίκησης του τίτλου παραμένει η Ουνιόν. Η ομάδα του Βερολίνου νίκησε με το ευρύ 3-0 εντός έδρας την ουραγό Στουτγκάρδη για την 26η αγωνιστική και μείωσε στο -2 τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, η οποία στις 19.30 φιλοξενείται από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Αντίθετα, η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε 3-0 της Σάλκε και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης, με τους «βασικούς μπλε» να παραμένουν από την άλλη στη ζώνη του υποβιβασμού.

Φράιμπουργκ και Χέρτα αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ οι «λύκοι» της Βόλφσμπουργκ πήραν τον πόντο κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (2-2) με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της συνάντησης. Στο 84’ ο Βάλντσμιντ μείωσε αρχικά σε 1-2 και στο 96’ ο Νμέκα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο αρχηγός της Βόλφσμπουργκ, Μαξιμίλιαν Άρνολντ, στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος, αφού στο 2’ υπέπεσε σε αυτογκόλ και στο 21’ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο Γκέλχαρντ και έστειλε τη μπάλα άουτ!