Οι «κόκκινοι διάβολοι» στον τελικό του FA Cup [vid]

Κυριακή, 23 Απριλίου 2023 - 21:31

Μετά από 120 «άσφαιρα» λεπτά και 14 εκτελέσεις πέναλτι, επικράτησαν 7-6 της Μπράιτον και θα αντιμετωπίσουν τη Σίτι.

Το φετινό κύπελλο Αγγλίας είναι υπόθεση του Μάντσεστερ. Καθώς μετά τη Σίτι που πέρασε το Σάββατο στον τελικό του Wembley, την Κυριακή ήταν η σειρά της Γιουνάιτεντ. Ωστόσο, σε αντίθεση με τους «πολίτες» που απέκλεισαν άνετα (3-0) την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, οι «κόκκινοι διάβολοι» πέρασαν δύσκολα! Χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να ξεκαθαρίσει ο δεύτερος φιναλίστ του FA Cup.

Καθώς οι δύο ομάδες εκτέλεσαν από 7 πέναλτι. Ο Μαρτς αστόχησε για την Μπράιτον, ο Λίντελοφ ευστόχησε για την Γιουνάιτεντ και με 7-6 η άλλη ομάδα του Μάντσεστερ πέρασε επίσης στον τελικό. Έτσι, η ομάδα του Τεν Χάαγκ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την κατάκτηση και δεύτερου τίτλου στις 3 Ιουνίου, αφού έχει ήδη πάρει το Qarabao Cup.

Ο δεύτερος ημιτελικός του FA Cup δεν είχε γκολ στα 90 λεπτά, ούτε στα 120 λεπτά. Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους. Αρχικά η Μπράιτον με ΜακΆλιστερ και Ενσίσο, ενώ η Γιουνάιτεντ με Μπρούνο Φερνάντες και Έρικσεν. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε 0-0.

Ο Ντε Χέα έκανε σημαντικές επεμβάσεις, αλλά και ο Σάντσες. Αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 στην κανονική διάρκεια. Στο έξτρα ημίωρο Καϊσέδο και Σάμπιτσερ είχαν ευκαιρίες, ενώ ο Σάντσες έκανε μεγάλη απόκρουση στην προσπάθεια του Ράσφορντ. Δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση παίχθηκε στη «ρωσική ρουλέτα». Εκεί ο σύλλογος του Μάντσεστερ επικράτησε 7-6 και πέρασε στον τελικό.