Ο Καστεγιάνος με καρέ "εκτέλεσε" την Ρεάλ Μαδρίτης! [vid]

Τρίτη, 25 Απριλίου 2023 - 22:21

Έχοντας τον Καστελάνος σε μαγική βραδιά, με τον Αργεντίνο να σκοράρει τέσσερις φορές, η Χιρόνα διέλυσε τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 4-2.

Ο Καστεγιάνος με καρέ

Μπορεί η Ρεάλ Μαδρίτης να βρίσκεται στα ημιτελικά του Champions League και να δείχνει ικανή να σηκώσει και το φετινό ευρωπαϊκό “στέμμα”, αλλά στη La Liga κινείται… όπως την πάει το κύμα, κάτι που φαίνεται αι από το γεγονός πως η Μπαρτσελόνα ετοιμάζεται να της πάρει τα σκήπτρα.

H Ρεάλ... γονάτισε στην έδρα της Χιρόνα, χάνοντας με 4-2 από τους γηπεδούχους. Ιστορική εμφάνιση από τον Βαλεντίν Καστεγιάνος, ο οποίος σημείωσε όλα τα γκολ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, με τον Τάτι Καστελάνος να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γκουτιέρες. Πριν καλά-καλά η Ρεάλ καταλάβει τι έγινε, ο Αργεντίνος σκόραρε ξανά για την ομάδα του και έκανε το 2-0 στο 24'. Η Ρεάλ έδωσε σημάδια ζωής στο 34' όταν μετά την ασίστ του Ασένσιο ο Βινίσιους μείωσε με κεφαλιά σε 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους η Ζιρόνα έπιασε στον ύπνο, όπως φάνηκε, τη Ρεάλ, με τον Καστελάνος να βρίσκεται μόνος μέσα στην περιοχή και να σκοράρει από κοντά για το 3-1 στο 46ο λεπτό. Ωστόσο, ο 24χρονος επιθετικός είχε... κέφια και δεν σταμάτησε εκεί, σκοράροντας και 4η φορά στο 62΄, δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει στο τελικό 4-2 στο 85ο λεπτό.

Χιρόνα (Μίτσελ): Γκατσανίγκα – Αρνάου, Σάντι Μπουένο, Χουάνπε, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ (89’ Χαβιέρ Ερνάντεθ) – Ρομέου – Κόουτο, Τσιγκάνκοφ (72’ Βάλερι Φερνάντεθ), Ιβάν Μαρτίν, Ρικέλμε (89’ Ρεϊνιέρ) – Τάτι Καστεγιάνος (72’ Στουάνι).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν – Ντάνι Καρβαχάλ (79’ Λούκας Βάθκεθ(, Έντερ Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Νάτσο (52’ Καμαβινγκά) – Βαλβέρδε, Κρόος, Μόντριτς (63’ Τσουαμενί) – Ασένσιο, Ροντρίγκο (79’ Μαριάνο), Βινίσιους Ζούνιορ.

Την ίδια ώρα η Οσασούνα με τη δεύτερη σερί νίκη της -αυτή τη φορά στην έδρα της Κάντιθ με 1-0- πλησίασε κι άλλο την 6η θέση και τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 62ο λεπτό ο Γκαρθία. Στο 85' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Εζαζούλι για τους φιλοξενούμενους, μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμα.