Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από τη Ρόδο [vids]

Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023 - 17:53

Οι «πράσινοι» νίκησαν 89-47 στα Δωδεκάνησα με κορυφαίο τον Γκριγκόνις και περιμένουν το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στο Περιστέρι και την ΑΕΚ.

Τη δεύτερή του νίκη κόντρα στον Κολοσσό πέτυχε ο Παναθηναϊκός και πέρασε στα ημιτελικά της Basket League. Οι «πράσινοι» νίκησαν 89-47 στη Ρόδο και είναι ήδη στην 4άδα, όπου θα αντιμετωπίσουν την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι ανάμεσα στο Περιστέρι και την ΑΕΚ. Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ο Γκριγκόνις με 23 πόντους (5/8τρ.).

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε μέχρι και με 8 πόντους στο φινάλε (21-13), στο δεύτερο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ισορρόπησε το ματς. Καθώς έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Διάστημα που επέτρεψε στους Ροδίτης να σημειώσουν μόλις 6 πόντους. Από το σημείο, δε, που η ομάδα του Παπαθεοδώρου προηγήθηκε 27-23 (17'), οι «πράσινοι» έκαναν σερί 22-0.

Ειδικότερα το 13-0 ήταν στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου για το 27-45 (23'). Με το τρίποντο του Γκριγκόνις βρέθηκε στο +26 (38-64) στο 28', ενώ ο Αγραβάνης έδωσε… αέρα 30 πόντων στον Παναθηναϊκό (41-71, 33'). Επιπλέον, με το καλάθι του Γιώργου Καλαϊτζάκη η διαφορά ανέβηκε στους 40 (45-85) στα 59'', για να κλείσει το ματς με +42 για το «τριφύλλι».

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89.