Η Αϊντχόφεν κυπελλούχος στη «ρωσική ρουλέτα» [vid]

Κυριακή, 30 Απριλίου 2023 - 23:00

Διατήρησε τα σκήπτρα της, καθώς νίκησε 3-2 στα πέναλτι τον Άγιαξ (παρ., κ.α. 1-1) και πανηγύρισε τον τίτλο.

Μετά από 120 λεπτά μεγάλης «μάχης» η Αϊντχόφεν κατέκτησε ξανά, φέτος, το κύπελλο Ολλανδίας. Στο τελικό που έγινε στο Ρότερνταμ, επικράτησε στα πέναλτι 3-2 του ΄Άγιαξ και διατήρησε τα κεκτημένα της! Διότι ήταν πιο ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι. Διότι δεν συνέβη το ίδιο και με την πλευρά του Άγιαξ.

Στην κανονική διάρκεια του τελικού, ο «Αίας» ήταν εκείνος που πήρε το προβάδισμα. Με ένα γκολ που είχε και δόση τύχης. Διότι στο 43' ήρθε το γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων. Ήταν αυτογκόλ του Μπράνβεϊτ και έτσι ο Άγιαξ προηγήθηκε 1-0. Αλλά στο δεύτερο μέρος, η Αϊντχόφεν ανέβασε την απόδοσή της. Η ομάδα του Φαν Νιστελρόι ήταν εκείνη που βρήκε δίχτυα. Καθώς στο 77' ο Τόργκαν Αζάρ που ήταν στο ματς οκτώ λεπτά, έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Ως το φινάλε του 90λεπτου, αλλά και στο ημίωρο της παράτασης δεν άλλαξε κάτι. Έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Το άγχος που είχαν οι παίκτες και των δύο ήταν μεγάλο. Με αποτέλεσμα να χαθούν πέντε πέναλτι, αλλά μόλις σε ένα υπήρξε απόκρουση από τον τερματοφύλακα!