Απίθανο αλλά η Σέφιλντ Γουένσντεϊ το έκανε πραγματικό! [vids]

Παρασκευή, 19 Μαΐου 2023 - 01:04

Ανέτρεψε την ήττα 4-0 από την Πιτέρμπορο στο πρώτο ματς και στη διαδικασία των πέναλτι, πήρε την πρόκριση για να πάει στο «Wembley».

Τέτοια ανατροπή συμβαίνει μια φορά στα 100 χρόνια! Αλλά η ομάδα από το Νότιο Γιόρκσαϊρ την πέτυχε. Μια εκπληκτική Σέφιλντ Γουένσντεϊ διέλυσε την Πιτέρμπορο. Στην κανονική διάρκεια με 4-0. Στη συνέχεια με 5-1 στα 120 λεπτά. Μετά με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι για να περάσει στον τελικό της ανόδου από την League 1. Επομένως περιμένει την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι της Μπάρνσλεϊ με την Μπόλτον για να την αντιμετωπίσει στο «Wembley», στις 29 Μαΐου.

Το ματς στο «Hillsborough» είχε δυνατή εκκίνηση. Μιας και οι «Owls» προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίωρο με τα γκολ του Σμιθ (9') και Γκρέγκορι (25'). Επιπλέον, στο 71' ο Τζέιμς σημείωσε το 3-0, για να ακολουθήσει το τέρμα του Πάλμερ λίγο πριν εκπνεύσουν οι καθυστερήσεις (90'+8) για το 4-0. Ένα σκορ που… ισοφάρισε την ήττα στο πρώτο ματς.

Στην ημίωρη παράταση, όμως, ο Γκρέγκορι με αυτογκόλ μείωσε σε 4-1 στο 105'. Εκεί φάνηκε να χάνεται η πίστη των γηπεδούχων. Αλλά στο 112' ο Πίτερσον σκόραρε για το 5-1. Έτσι το εισιτήριο για τον τελικό της ανόδου πήγε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, οι παίκτες της Σέφιλντ Γουένσντεϊ ήταν 100% εύστοχοι. Αντίθετα, η Πιτέρμπορο απώλεσε το δεύτερο και μαζί τις πιθανότητες για πρόκριση στον τελικό ανόδου για την Championship.