Bundesliga: Υποβιβάστηκε η Χέρτα [vids]

Σάββατο, 20 Μαΐου 2023 - 18:54

Η Χέρτα βρέθηκε μία ανάσα μακριά από νίκη παραμονής, αλλά η Μπόχουμ ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) και “υπέγραψε” τον υποβιβασμό των Βερολινέζων στην Zweite Liga!

Ενα γκολ του Σλότερμπεκ στο 94΄ήταν αυτό που “πάγωσε” την ομάδα του Βερολίνου. Το σκορ για τους γηπεδούχους είχε ανοίξει νωρίτερα ο Τουσάρτ στο 63, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το πολύτιμο τρίποντο. Με αυτόν τον τρόπο, θα επιστρέψουν στην δεύτερη κατηγορία για πρώτη φορά από το 2013!

Στην “PreZero Arena” η Ουνιόν υπέστη ήττα σοκ με 3:2 από την Χόφενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση 40 λεπτών. Ο Μπεμπού άνοιξε το σκορ στο 22′, με τον Κράμαριτς να κάνει το 2:0 χάρη σε χτύπημα πέναλτι στο 36′. Ο Ντοέκι μείωσε στο 45’+4′, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι του πρωτευουσιάνους. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος, με τον Κράμαριτς να σκοράρει ξανά στο 90′ και τον Λαϊντουνί απλώς να μειώνει στο 90’+5′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νταμπούρ στο 90’+9′. Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να είναι 4οι στους 59 βαθμούς, αλλά πλέον ισοβαθμούν με τη Φράιμπουργκ και το τελευταίο εισιτήριο για το Champions League είναι… στον αέρα.

Στο “Weserstadion“, Βέρντερ και Κολωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1:1. Το σκορ άνοιξε στο 36ο λεπτό ο Τιγκς, μετά από ασίστ του Κάινζ. Η ομάδα της Βρέμης όμως, κατάφερε για άλλη μία φορά να βρει απάντηση στο τελευταίο 20λεπτο, ισοφαρίζοντας με τον Σμιντ στο 73′. Με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά… σφράγισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Στη “Veltins Arena” η Σάλκε πήρε το 2:2 και μαζί έναν… υπερπολύτιμο βαθμό από την Αϊντραχτ. Οι “βασιλικοί μπλε”… χτύπησαν στην αρχή και το τέλος. Ο Τερόντε άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, με τους Κάμαντα (36′) και Τούτα (59′) να ανατρέπουν την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους. Την τελευταία κουβέντα όμως την είπε ο Πόλτερ, ισοφάρισε στο 85′. Οι Βεστφαλοί έφτασαν τους 31 βαθμούς και παραμένουν στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Από την άλλη, η ομάδα της Φρανκφούρτης έχασε σημαντικός έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η 33η αγωνιστική

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 2-0 (71′ Γκούντερ, 75′ Πέτερσεν)

Χόφενχαϊμ – Ουνιόν Βερ. 4-2 (22’ Μπέμπου, 36’ πέν., 90’ Κράμαριτς, 90+9′ Νταμπούρ – 45’ Ντοέκι, 95′ Λαϊντουνί)

Χέρτα Βερολίνου – Μπόχουμ 1-1 (63’ Τουσάρ – 90+4’ Σλότεμπεργκ)

Σάλκε – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (1’ Τερόντε, 85’ Πόλτερ – 21’ Καμάντα, 59’ Τούτα)

Βέρντερ Βρέμης – Κολωνία 1-1 (73’ Σμιντ – 36’ Τίγκες)

Μπάγερν – Λειψία 1-3 (26' Γκνάμπρι - 65' Λάιμερ, 76' πεν. Ν'Κουνκού, 86' πεν. Σζομποζλάι)