Πανηγυρικό φινάλε και 3η θέση για το Περιστέρι [vids]

Σάββατο, 10 Ιουνίου 2023 - 21:25

Η ομάδα του Σπανούλη «σκούπισε» τον ΠΑΟΚ, καθώς τον νίκησε και στο τρίτο ματς των μικρών τελικών με 73-51.

Απολύτως δίκαια η τρίτη θέση της Basket League κατέληξε στο Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε 73-51 στο τρίτο ματς της σειράς των μικρών τελικών τον ΠΑΟΚ. Έτσι «σκούπισε» τον Δικέφαλο του Βορρά. Επίσης, έκλεισε απίστευτα τη χρονιά με την τρίτη θέση. Κάτι που πέτυχε για δεύτερη φορά μετά το 2002-03.

Το ματς ήταν από αρχή στα μέτρα του συλλόγου των δυτικών προαστίων της Αθήνας που κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Κορυφαίος σε ένα ακόμα ματς ο Φρανσίσκο (16π.) για τους γηπεδούχους, ενώ από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Φράνκε με 16 πόντους, αντίστοιχα.

Το Περιστέρι από την αρχή έδειξε πώς ήταν αποφασισμένο να τελειώσει τη σειρά. Αν και τα δύο πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο σκορ. Βέβαια, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 26-26, αλλά στη συνέχεια το Περιστέρι ανέβασε… στροφές και έκλεισε το ημίχρονο με +13!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Μιας και το επί μέρους σκορ στην περίοδο ήταν 10-12. Αλλά μέσα σε αυτή την περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +15 (46-31). Στην τελευταία περίοδο όλα είχαν κριθεί. Το Περιστέρι πάτησε γκάζι και κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά, για να φτάσει στο +20 (65-45) στο 36'. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ. Καθώς η ομάδα του Σπανούλη επικράτησε τελικά 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 11, Φρανσίσκο 16 (3), Πουλιανίτης 4, Ντένμον 9, Κασελάκης 4, Μπιλάλης 2, Κόλμαν, Μωραΐτης 9 (3), Ραντάνοβ 2, Περσίδης, Χουγκάζ 7, Χάμερ 9 (1).

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 16 (2), Ράιλι 2, Μαργαρίτης 5, Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 2, Τσιακμάς 2, Χαντς 12, Πόλι 5, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 4.