Η Μπάγερν σκόρπισε με 7-0 την Μπόχουμ! [vids]

Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου 2023 - 19:35

Με τον Χάρι Κέιν να πετυχαίνει χατ τρικ και να μοιράζει δύο ασίστ η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 7-0 την Μπόχουμ.

Για ακόμη μια χρονιά η Μπόχουμ μετατράπηκε σε σάκο του μποξ για την Μπάγερν Μονάχου. Για ακόμη μια φορά ο Χάρι Κέιν εμφανίστηκε αφηνιασμένος, σημειώνοντας χατ τρικ, ενώ σέρβιρε και δύο γκολ σε Σανέ και Τελ.

Τρίτη επτάρα της Μπάγερν επί της Μπόχουμε την τελευταία διετία. Οι Βαυαροί ξεκίνησαν με το πόδι στο… γκάζι καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 4′ με δράστη τον Τσούπο Μότινγκ.

Την σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Χάρι Κέιν ο οποίος στο 12′ έκανε το 2-0, με τον Ντε Λιχτ στο 29′ να κάνει το 3-0 και τον Σανέ στο 38' να διαμορφώνει το 4-0 του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κέιν, με τον Τελ στο 86′ να βάζει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το 6-0. Ο Χάρι Κέιν έκλεισε το χατ τρικ στο 89′, με κοντινή προβολή διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 7-0.

Ο Ρόις λύτρωσε την Ντόρτμουντ

H Ντόρτμουντ άφησε πίσω της την ήττα μεσοβδόμαδα από την Παρί Σεν Ζερμέν στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League και κέρδισε 1-0 τους «λύκους» της Βόλφσμπουργκ. Το «χρυσό» γκολ των Βεστφαλών πέτυχε ο αρχηγός Μάρκο Ρόις και ο σύλλογος πλησίασε τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και με έναν πόντο λιγότερο από την πρωτοπόρο Μπάγερν βρίσκονται Λειψία και Χόφενχαϊμ. Η Λειψία με τέρμα του Βέρνερ στο 75’ επιβλήθηκε 1-0 της Γκλάντμπαχ, ενώ η Χόφενχαϊμ έφυγε με το τρίποντο από το Βερολίνο νικώντας 2-0 την Ουνιόν.

Η Αουγκσμπουργκ κέρδισε 2-1 την Μάιντς, η οποία με την τέταρτη ήττα της στην κατηγορία βρέθηκε πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η 5η αγωνιστική

Στουτγκάρδη-Ντάρμσταντ 3-1 (22′ Μιγιό, 32′, 90+2′ Γκιρασί / 17′ αυτ. Ζαγκαντού)

Μπάγερν-Μπόχουμ 7-0 (4′ Τσούπο Μότινγκ, 12′, 54′ πέν., 89′ Κέιν, 29′ Ντε Λιχτ, 38′ Σανέ, 81′ Τελ)

Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 1-0 (68′ Ρόις)

Ουνιόν Βερολίνου-Χόφενχαϊμ 0-2 (22′ Κράμαριτς, 38′ Μπάιερ)

Γκλάντμπαχ – Λειψία 0-1 (75′ Βέρνερ)

Αουγκσμπουργκ-Μάιντς 2-1 (15′, 45′ Ντεμίροβιτς / 6′ Αζόρκ)

Κυριακή (24/9): Λεβερκούζεν-Χάιντενχαϊμ (16:30), Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Φράιμπουργκ (18:30)