Η Γουλβς "δάγκωσε" την Μάντσεστερ Σίτι! [vids]

Σάββατο, 30 Σεπτεμβρίου 2023 - 20:07

Η Γουλβς σόκαρε τη Μάντσεστερ Σίτι επικρατώντας με σκορ 2-1, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις... ήττες αφού έχασε 1-0 από την Κρίσταλ Πάλας. Άνετη νίκη της Άρσεναλ (0-4) επί της Μπόρνμουθ.

Η Γουλβς

Ήττα σοκ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Μολινό», που είδε τη Γουλβς να παίρνει τεράστιο «τρίποντο» επικρατώντας με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «λύκοι» προηγήθηκαν χάρη σε αυτογκόλ του Ρουμπέν Ντίας στο 13ο λεπτό, με τον Χουλιάν Άλβαρες να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 58′. Η Γουλβς όμως ήταν εκείνη που είπε την τελευταία κουβέντα και πήρε το θετικό αποτέλεσμα με το τέρμα του Χουάνγκ Χι-Τσαν στο 66′ για το τελικό 2-1

Αρνητικό αποτέλεσμα και για την έτερη ομάδα του Μάντσεστερ, καθώς η Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με σκορ 1-0 από την Κρίσταλ Πάλας μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» και υπέστη την τέταρτή της ήττα στη φετινή Premier League. Το γκολ που χώρισε τους δύο αντιπάλους σημείωσε ο Γιοακίμ Άντερσεν στο 25′.

Από την άλλη πλευρά, η Άρσεναλ δεν έπεσε θύμα έκπληξης αφού επιβλήθηκε της Μπόρνμουθ εκτός έδρας με σκορ 4-0. Ο Σακά στο 17′ και ο Όντεγκαρντ με πέναλτι στο 44′ έκαναν το 2-0 του πρώτου μέρους, με τους «κανονιέρηδες» να σκοράρουν άλλες δύο φορές με πέναλτι του Χάβερτζ στο 53′ και με τον Γουάιτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 4-0.

Το μεσημέρι ήταν εφιαλτικό για την Μπράιτον στην έδρα της Άστον Βίλα, μιας και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0′ στο 26′, από τα τέρματα των Ουάτκινς και Εστουπινιάν. Στο 50′ ο Φάτι μείωσε σε 3-1 για την Μπράιτον, ωστόσο ακολούθησαν δύο ακόμα γκολ για την Άστον Βίλα με τον Ουάτκινς (στο 65′) και τον Ράμσεϊ στο 79′. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90+7, με τον Ντάγκλας Λουίς να διαμορφώνει το εκκωφαντικό 6-1.

Τέλος, η Γουέστ Χαμ (αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League) νίκησε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 2-0. Τα «σφυριά» καθάρισαν από νωρίς το ματς, σκοράροντας στο 24′ και το 37′ με τους Μπόουεν και Σούτσεκ για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Άστον Βίλα-Μπράιτον 6-1 (14΄, 21΄, 65΄ Γουότκινς, 26΄ αυτ. Εστουπινιάν, 85΄ Ράμσεϊ, 97΄ Λουίζ - 50΄ Φάτι)

Μπόρνμουθ-Αρσεναλ 0-4 (17΄ Σάκα, 44΄ πεν. Έντεγκααρντ, 53΄ πεν. Χάβερτς, 90΄+3 Γουάιτ)

Εβερτον-Λούτον 1-2 (45΄ Κάλβερτ-Λιούιν - 24΄ Λόκιερ, 31΄ Μόρις)

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (24΄ Άντερσεν)

Νιούκαστλ-Μπέρνλι 2-0 (14΄ Αλμιρόν, 76΄ πεν. Ισακ)

Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (24΄ Μπόουεν, 37΄ Σούτσεκ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (13΄ αυτ. Ντίας, 66΄ Χουάνγκ Χι-Τσαν - 58΄ Άλβαρες)

Τότεναμ-Λίβερπουλ 19:30