Europa League: Ισοπαλίες για ΑΕΚ (1-1 με Αγιαξ) και Ολυμπιακό (2-2 με Μπάτσκα Τόπολα) [vids]

Πέμπτη, 5 Οκτωβρίου 2023 - 21:57

Η ΑΕΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στον Αγιαξ, με το 1-1 να σφραγίζει μάλλον δίκαια τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Δικό του ματς "κατάφερε" να μην πάρει ο Ολυμπιακός στη Σερβία, όπου απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα (2-2).

Στους τέσσερις βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ, με την ισοπαλία (2-2) στο Βελοντρόμ ανάμεσα σε Μαρσέιγ και Μπράιτον, οι Γάλλοι και ο «Αίαντας» ακολουθούν την νταμπλούχο Ελλάδας έχοντας από 2 βαθμούς με τους Άγγλους να βρίσκονται στην τελευταία θέση με έναν.

Παρουσιάζοντας ένα εντυπωσιακά νεανικό σύνολο, με μέσο όρο ηλικίας κάτω των 23 ετών, ο Άγιαξ μπήκε θαρραλέα στην «καυτή» OPAP Arena και δεν άφησε την ΑΕΚ να πιάσει το γνωστό της επιβλητικό ρυθμό. Ηταν, μάλιστα, αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 12΄, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει την προσπάθεια του Φορμπς.

Στο 28΄ ο «Αίαντας» κέρδισε πέναλτι όταν ο Πινέδα ανέτρεψε τον επελαύνοντα Μπέργκβαϊν και ο Μπέργχαους ευστόχησε από τη «βούλα» για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η Ένωση είχε κάποιες καλές στιγμές, κυρίως με τον Πινέδα, όμως ήταν ο Στάνκοβιτς αυτός που την κράτησε «ζωντανή», τόσο σε ένα τετ-α-τετ (από πλάγια θέση) με τον Φορμπς στο 34΄, αλλά κυρίως με την απίθανη επέμβαση του σε σουτ του Ταχίροβιτς, με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να αλλάζει πορεία, στο 43΄.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Βίντα αστόχησε σε πανέξυπνη κεφαλιά-ψαράκι και έτσι χάθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ.

Ανέβασε στροφές η "Ενωση"

Στο 52΄ ο Σιμάνσκι πρόλαβε τελευταία στιγμή να σώσει την ομάδα του από μια «φαρμακερή» αντεπίθεση του Άγιαξ, που είχε αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα στην επιθετική μετάβαση. Στο 65΄ η ΑΕΚ έχασε διπλή ευκαιρία με τον Γκατσίνοβιτς ο οποίος πρώτα «νικήθηκε» από τον Χόρτερ και στη συνέχεια σούταρε πάνω στο σώμα του Άβιλα, από πολύ πλεονεκτική θέση.

Μετά το μέσον του β΄ ημιχρόνου, ο Αλμέιδα έριξε στο ματς κάθε διαθέσιμο «εργαλείο» που είχε στη διάθεση του. Με φουλ επιθετικό σχήμα η ΑΕΚ βρήκε την ισοφάριση σε ένα χρονικά καθοριστικό σημείο, από σέντρα του Αμραμπατ και κεφαλιά του Ντομαγκόι Βίντα στο 75΄.

Στο 90΄ η ΑΕΚ ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει τη μεγάλη ανατροπή, όταν οι παίκτες της έκλεψαν τη μπάλα και ο Γιόνσον βρέθηκε εντελώς μόνος απέναντι στον Χόρτερ από ασίστ του Μάνταλου. Όμως, ο Ολλανδός γκολκίπερ πραγματοποίησε καταπληκτική απόκρουση, κρατώντας το 1-1.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (67΄ Ρότα), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί (74΄ Ελίασον), Σιμάνσκι, Πινέδα (67΄ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (79΄ Μοχαμαντί), Άμραμπατ, Αραούχο, Πόνσε (67΄ Μάνταλος)

Αγιαξ (Μορίς Στάιν): Χόρτερ, Χάτο, Άβιλα, Σούταλο, Ρενς, Ταχίροβιτς (84΄ Φαν ντεν Μπόομεν), Μπέργκχαους, Τέιλορ, Μπεργκβάιν, Φορμπς (84΄ Φαν Άξελ Ντόνχεν), Μπρόμπεϊ (73΄ Άκπομ).

"Εβγαλε" τα μάτια του ο Ολυμπιακός...

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0 στην «TSC Arena», όμως εφησυχάστηκαν και το πλήρωσαν με μία ισοπαλία που ενδέχεται να αποβεί οδυνηρή στην οικονομία του ομίλου.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό, καθώς άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό. Σκόρερ των Πειραιωτών ο Μασούρας, ο οποίος με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ποντένσε, παραβίασε την εστία του Ίλιτς, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Μαρτίνεθ.

Στο 57ο λεπτό ο Ποντένσε από δημιουργός έγινε εκτελεστής, καθώς με σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν με κοντινό πλασέ του Τζάγκοβατς, μπαίνοντας εκ νέου στο παιχνίδι και στο 89' οι Σέρβοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 2-2 με τον Πάντοβιτς...

Μπάτσκα Τόπολα: Ίλιτς, Πέτροβιτς, Άντονιτς, Τσάλουσιτς, Τσβέτκοβιτς, Στόγιτς, Τζάκοβατς, Στάνιτς, Ράντιν, Ράκονγιατς, Γιοβάνοβιτς

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Ρέτσος, Κίνι, Καμαρά, Έσε, Φορτούνης, Ποντένσε (63′ Γιόβετιτς), Μασούρας (63′ Σολμπάκεν), Ελ Κααμπί (74′ Πορόσο).