"Τεσσάρα" της Ντόρτμουντ στην Ουνιόν [vids]

Σάββατο, 7 Οκτωβρίου 2023 - 18:54

Η Ντόρτμουντ νίκησε με ανατροπή την Ουνιόν Βερολίνου (4-2), για την 7η αγωνιστική της Bundesliga. Μεγάλη νίκη 3-1 επί της Βόλφσμπουργκ πανηγύρισε η Στουτγάρδη, γκέλα για την Λειψία με "λευκή" ισοπαλία απέναντι στη Μπόχουμ.

Οι γηπεδούχοι με τον Φούλκρουγκ να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο ματς προηγήθηκαν στο 7’ αλλά δύο λεπτά μετά, η Ουνιόν με κεφαλιά του Γκόσενς έκανε το 1-1. Ακυρώθηκαν ορθά ως οφσάιντ δύο γκολ στο 18 του Κραλ για τους Βερολινέζους και στο 26’ του Φούλκγουργκ για τους Βεστφαλούς. Στο 29’ ο Χούμελς έκανε πέναλτι στον Ζεράλδο Μπέκερ και ο Μπονούτσι στο 31’ ευστόχησε για το 1-2.

Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Ισοφάρισε στο 48’ σε 2-2 με υπέροχο σουτ του Σλότερμπεκ και στο 54’ σε ιδανική αντεπίθεση με πλασέ του Γιούλιαν Μπραντ έκανε το 3-2. Το τελικό σκορ σφράγισε στο 71’ με σουτ ο Ριέρσον, γκολ που δεν πανηγύρισε κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Στουτγκάρδη, η οποία επικράτησε εντός έδρας επί της Βόλφσμπουργκ με 3-1 και ανέβηκε στη κορυφή της βαθμολογίας με 18 βαθμούς. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Γιάνικ Γκέρχαρντ (34') με καταπληκτικό σουτ, ενώ στο 67ο λεπτό οι γηπεδούχοι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σερχού Γκιρασί έκαναν το 1-1.

Η Στουτγάρδη είχε τον έλεγχο και τις πρωτοβουλίες στο ματς και χάρη στα δύο τέρματα του Γκιρασί διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η Ντάρμστατ πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (1-2), ενώ η Λειψία δεν μπόρεσε να νικήσει την Μπόχουμ (0-0).

Η 7η αγωνιστική

Γκλάντμπαχ-Μάιντς 2-2 (22΄ Νιχάους, 88΄ Σκάλι - 24΄ Γκρούντα, 75΄ Μπάρκοκ)

Ντόρτμουντ-Ουνιόν Βερ. 4-2 (7' Φούλκρουγκ, 49' Σλότερμπεργκ, 54' Μπραντ, 71΄ Ριέρσον-9' Γκόσενς, 31' πεν. Μπονούτσι)

Λειψία-Μπόχουμ 0-0

Αουγκσμπουργκ-Ντάρμσταντ 1-2 (86' Ντεμίροβιτς-52' Σάρκε, 70' πεν. Κέμπε)

Στουτγάρδη-Βόλφσμπουργκ 3-1 (67' πεν., 78', 81' Γκιρασί-38' Γκέρχαρντ)