Η Μπάγερν "εξαφάνισε" την Ντάρμσταντ (8-0)! [vids]

Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2023 - 18:35

Για ακόμη μία φορά η Μπάγερν σκόρπισε.. τρόμο ισοπεδώνοντας την άμοιρη Ντάρμσταντ με το αστρονομικό 8-0, η πιο βαριά ήττα της νεοφώτιστης στα χρονικά της Bundesliga.

Η Μπάγερν

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ αλλά για πρώτη φορά 3 κόκκινες κάρτες! Ο Κίμιχ αποβλήθηκε σωστά στο 5ο λεπτό (πιο γρήγορη κάρτα για παίκτη της Μπάγερν μετά το 1997) και άφησε τους Βαυαρούς με δέκα παίκτες αλλά μέσα σε λίγα λεπτά τα πάντα γκρεμίστηκαν για τους φιλοξενούμενους που έμειναν με 9 λόγω των αποβολών του Γκιάσουλα και του Μάγκλιτσα στο 21′ και στο 41′ αντίστοιχα.

Το 0-0 του πρώτου μέρους ήταν δίκαιο, οι νεοφώτιστοι άντεξαν 6′ μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και κατέρρευσαν. Ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ στο 51′ και έκανε χατ τρικ με το όγδοο γκολ του στο 88′ ενώ δίχτυα βρήκαν επίσης οι Σανέ (56′, 64′), Μουσιάλα (60′, 76′) και Μίλερ (71′).

Ο Άγγλος φορ που σκόραρε και με σουτ πίσω από το κέντρο (!) έφτασε τα 14 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και η Μπάγερν ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή με 23 βαθμούς την ώρα που η Λεβερκούζεν και η Ντόρτμουντ είναι στους 22 και στους 20 αντίστοιχα με ματς λιγότερο.

Η Στουτγκάρδη χωρίς τον τραυματία Γκιρασί υπέστη τη δεύτερη ήττα της και πρώτη εντός έδρας (2-3) από τη Χόφενχαϊμ και υποχώρησε στη βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στα πρώτα 21′ με 0-2, με τον Ουντάβ να χάνει την ευκαιρία να μειώσει καθώς έχασε πέναλτι στο 31′.

Τελικά ο Γερμανοτούρκος επιθετικός μοίρασε ασίστ στον Φούλριχ στο 61′ και σκόραρε στο 74′ αλλά η Χόφενχαϊμ είχε βρει τρίτο γκολ από το 66′ με τον Σκοβ και πήρε τη νίκη.

Η 9η αγωνιστική

Παρασκευή 27/10

Μπόχουμ – Μάιντς 2-2 (21′ πεν. Στρόγκερ, 82′ Σλότερμπεκ / 59′ αυτ. Σλότερμπεκ, 90+6′ Κλάους)

Σάββατο 28/10

Μπάγερν – Ντάρμσταντ 8-0 (51′, 69′, 88′ Κέιν, 56′, 64′ Σανέ, 60′, 76′ Μουσιάλα, 71′ Μίλερ)

Γκλάντμπαχ – Χάιντενχαϊμ 2-1 (4′, 52′ Πλεά / 38′ Ντίνξι)

Βέρντερ Βρέμης – Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (38′ αυτ. Κνόχε, 75′ Ντουξ)

Αουγκσμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 3-2 (17′ Τάιτζ, 79′ αυτ. Μπορνάου, 82′ Ένχελς / 35′ Βιντ, 45′ πεν. Μάγερ)

Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ 2-3 (61′ Φούλριχ, 74′ Ουντάβ / 5′ Πρόμελ, 21′ πεν. Βέγκχορστ, 66′ Σκοβ)

Λειψία – Κολωνία (19:30)