Απίστευτος αποκλεισμός της Μπάγερν από την Σααρμπρίκεν (2-1)! [vid]

Τετάρτη, 1 Νοεμβρίου 2023 - 23:56

Μια από τις μεγαλύτερης εκπλήξεις στην ιστορία του γερμανικού Κυπέλλου πραγματοποιήθηκε απόψε στο Ludwigsparkstadion, όπου η τρίτης κατηγορίας Σααρμπρίκεν πανηγύρισε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της πετώντας εκτός κυπέλλου την Μπάγερν (2-1)!

Στο 16ο λεπτό ο Τόμας Μίλερ με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1 κι όμως στο 45+1’ ο Σοντάιμερ έκανε το 1-1. Η Μπάγερν, που έχασε νωρίς με τραυματισμό τον Ματίας ντε Λιχτ (26') πίεσε σε όλο το 2ο μέρος, έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά στο 90+6’ μετά από εκτέλεση πλαγίου και σέντρα του Τσιβέια από δεξιά, ο Γκάους με πλασέ από κοντά έκανε το 2-1 και χάρισε στην ομάδα του μια απίθανη πρόκριση.

Γκέλα και για τη Φράιμπουργκ, η οποία έχασε 3-1 υποδεχόμενη την Πάντερμπορν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League να μειώνει απλώς στο 69' με τον Έγκεσταϊν. Από την άλλη, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, επικράτησε 2-0 στην έδρα της Βικτόρια Κολωνίας.

Eκαναν το «καθήκον» τους οι Ντόρτμουντ και Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1-0 υποδεχόμενοι τη Χόφενχαϊμ χάρη στο τέρμα του Ρόις στο 43', ενώ οι «ασπιρίνες» πέρασαν με 5-2 από την έδρα της Σαντχάουσεν συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία τους τη φετινή σεζόν.

Η Χέρτα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μάιντζ (3-0). Οι Βερολινέζοι άνοιξαν το σκορ στο 45+3’ με το πέναλτι του Ρις και στο 50’ ο Ταμπάκοβιτς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 2-0. ο Ταμπάκοβιτς έκανε και το 3-0 στο 61ο λεπτό.

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το 0-2 πέρασε η Αϊντραχτ από την έδρα της Βικτόρια Κολωνίας. Οι νικητές άνοιξαν το σκορ στο 14' με τον Σκιρί και στο 90’ ο Κνάουφ έκανε το 0-2.

Τα αποτελέσματα του 2ου γύρου

Χόμπουργκ - Γκρόιτερ Φιρτ 2-1 (31' Αϊζέλε, 83' Χάρες / 52' Χργκότα)
Ζανκτ Πάουλι - Σάλκε 2-1 παρ., 1-1 κ.α. (57' πέν. Χάρτελ, 102' Έγκεσταϊν / 16' Καμίνσκι)
Στουτγκάρδη - Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (45' Ουντάβ)
Βόλφσμπουργκ - Λειψία 1-0 (14' Τσέρνι)
Κάιζερσλαουτερν - Κολωνία 3-2 (19' Τάχιε, 47' Ρεντόντο, 65' Ρίτερ / 71' Τίλμαν, 81' Ουτ)
Αρμίνια - Αμβούργο 3-4 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (11' Σιπνόσκι / 77' Τζάτα)
Γκλάντμπαχ - Χάιντενχαϊμ 3-1 (3', 9' Σιεμπατσό, 44' Χακ / 78' Μπεκ)
Ουντερχάχινγκ - Φορτούνα 3-6 παρ., 3-3 κ.α. (34', 55' Χομπς, 71' Σκαρλατίδης / 65' Κλάους, 66', 78', 107' Μπέργκμαν, 114' Τζόλης, 117' Γιαστζέμπσκι)
Ντόρτμουντ - Χόφενχαϊμ 1-0 (43' Ρόις)
Χόλστσαϊν - Μαγδεβούργο 3-4 πέν., 3-3 παρ., 2-2 κ.α. (60' αυτ. Χέμπερ, 68' αυτ. Πιτσίνι, 120+2' Πίχλερ / 3' Μπόκομ, 11' Κρεμπίτσκι, 93' Αμαέτσι)
Φράιμπουργκ - Πάντερμπορν 1-3 (69' Έγκεσταϊν / 4', 56' Μπίλμπιγια, 33' Μούσλια)
Ζάντχαουζεν - Λεβερκούζεν 2-5 (50' Έχλιχ, 56' Μπάλα / 21' πέν. Παλάσιος, 54' Τα, 85' Χλόζεκ, 88', 90+2' Αντλί)
01/11 21:45 Νυρεμβέργη - Χάνζα
Ζααρμπρίκεν - Μπάγερν 2-1 (45+1' Ζόντχαϊμερ, 90+6' Γκάους / 16' Μίλερ)
Βικτόρια Κολωνίας - Άιντραχτ 0-2 (14' Σκιρί, 90' Κνάουφ)
Χέρτα - Μάιντς 3-0 (45+3' πέν. Ρέζε, 50' πέν., 61' Ταμπάκοβιτς)