Στο Euro oι Σέρβοι, κέρδισαν οι Ούγγροι!

Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2023 - 20:21

Η Σερβία έγινε η 17η ομάδα που προχωράει στην τελική φάση του Euro 2024, ύστερα από την ισοπαλία 2-2 με τη Βουλγαρία στην τελευταία αγωνιστική του 7ου προκριματικού ομίλου.

Οι Σέρβοι θα αγωνιστούν για πρώτη φορά σε τελική φάση της διοργάνωσης με αυτήν την ονομασία. Καρδιοχτύπησαν κόντρα στους Βούλγαρους αλλά τα κατάφεραν και πήραν τη πρόκριση στα τελικά! Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με τον Βελίκοβιτς, αλλά οι Βούλγαροι με τον Ρούσεφ στο 59' και τον Ντεσπόντοφ στο 69' γύρισαν τούμπα το ματς. Το τελικό 2-2 για τη Σερβία διαμόρφωσε ο Μπάππιτς στο 82'.

Την ίδια ώρα στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Μαυροβούνιο κρατούσε για λίγα λεπτά την πρόκριση αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ουγγαρία. Ηττήθηκε με 3-1 και έχασε το εισιτήριο. Με κεφαλιά του Ρούμπεζιτς από ασίστ του Γιόβετιτς πήρε το προβάδισμα στη Βουδαπέστη στο 36'. Σόμποζλαϊ και Ναγκί γύρισαν το ματς για το τελικό 3-1.