Ανέβηκε στην κορυφή η Αρσεναλ! [vids]

Σάββατο, 25 Νοεμβρίου 2023 - 23:04

Ανατροπή σκηνικού στην πρώτη θέση του αγγλικού πρωταθλήματος, μετά το κυρίως πιάτο της 13ης αγωνιστικής, καθώς οι «κανονιέρηδες» εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ και τις προσπέρασαν.

Ο Κάι Χάβερτζ «λύτρωσε» την Άρσεναλ στην έδρα της Μπρέντφορντ, καθώς της έδωσε στο φινάλε μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη, που την έφερε ολομόναχη στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, αφήνοντας πίσω τους διώκτες της. Ο Γερμανός επιθετικός σκόραρε στο 88ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα απέναντι στις «μέλισσες».

Νωρίτερα, η Νιούκαστλ «διέλυσε» την Τσέλσι με 4-1 στο "St. James Park" στο αποτέλεσμα της αγωνιστικής για την κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Ο Ισάκ στο 13' και ο Στέρλινγκ στο 23' διαμορφώσαν το 1-1 στο ημιχρόνου. Στο 60′ ο Λασέλς με πανέμορφη κεφαλιά έκανε το 2-1 και στο 61′ ο Ζοέλινγκτον εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Τιάγκο Σίλβα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σάντσεθ και τον “εκτέλεσε” για το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκόρντον στο 83'.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε και στο Νότιγχαμ, ανάμεσα στην ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη και την προσεχή αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League, Μπράιτον. Ο Ελάνγκα έκανε το 1-0 για την Φόρεστ μόλις στο 3'. Οι «γλάροι» όμως γύρισαν το ματς πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στο 26′ ο Φέργκιουσον με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 45’+4′ ο Ζοάο Πέδρο με κεφαλιά έκανε το 2-1. Η Μπράιτον έκανε τρία τα τέρματά της στο 58′, με εκτελεστή τον Ζοάο Πέδρο ξανά, ο οποίος νίκησε τον Βλαχοδήμο από τα 11 βήματα. Στο 72′ η Φόρεστ κέρδισε πέναλτι και ο Γκιμπς-Γουάιτ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στο 76'.