Champions League: Έμπλεξε η Γιουνάιτεντ, βήμα πρόκρισης για την Αϊντχόφεν

Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2023 - 21:51

Χορταστική ισοπαλία (3-3) στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα σε Γαλατασαράι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους «κόκκινους διαβόλους» να βλέπουν τον αποκλεισμό να πλησιάζει. Φοβερή ανατροπή για την Αϊντχόφεν, που επικράτησε με 2-3 στην έδρα της Σεβίλλης, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση.

Στην Πόλη, μπορεί ο αγωνιστικός χώρος του «Αλί Σαμί Γεν» να μην ήταν σε καλή κατάσταση, εξαιτίας των άσχημων καιρικών συνθηκών στη γειτονική χώρα, ωστόσο η Γαλατασαράι και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσέφεραν στο κοινό ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 0-2 αρκετά νωρίς με τα γκολ των Γκαρνάτσο και Φερνάντες στο 11' και το 18' αντίστοιχα. Οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ έδειχναν ότι θα έχουν ένα εύκολο βράδυ στην Τουρκία, αλλά αυτό δεν επιβεβαιώθηκε. Ο Ζιγιές μείωσε σε 1-2 στο 29', που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε το ίδιο καλά με τον πρώτο για την ομάδα του Μάντσεστερ, καθώς με γκολ του ΜακΤόμινεϊ στο 55' έκανε το 1-3 και κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά λογάριαζε χωρίς τους Ζίγιες και Ακτουρκόγλου. Ο Μαροκινός πέτυχε το 2-3 στο 62', με το δεύτερό του τέρμα στην αναμέτρηση και ο Τούρκος με ωραίο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» παρέμειναν στην τελευταία θέση του ομίλου και την 6η και τελευταία αγωνιστική υποδέχονται την αδιάφορη βαθμολογικά Μπάγερν Μονάχου, αλλά μία ενδεχόμενη νίκη δεν τους αρκεί για την πρόκριση. Θα πρέπει να τους ευνοήσει και το αποτέλεσμα στο Κοπεγχάγη - Γαλατασαράι και το ιδανικό θα ήταν η ισοπαλία.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μποέ, Μπαρντακτσί, Αϊχάν, Ανχελίνιο (82' Νέλσον), Τορέιρα, Εντομπελέ (60' Ολιβέιρα), Ζιγές (82' Γιλμάζ), Μέρτενς (60' Ακτούρκογλου), Ζαχά (88' Ντεμιρμπάι), Ικάρντι

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα (78' Νταλότ), Μαγκουάιρ, Λίντελεφ, Σο, Μακτόμινεϊ, Άμραμπατ (58' Μεϊνού), Άντονι, Φερνάντες, Γκαρνάτσο (78' Πελίστρι), Χόιλουντ (58' Μαρσιάλ)

Στην Ανδαλουσία, η Σεβίλλη υποδέχθηκε την Αϊντχόφεν, σε ένα επίσης εντυπωσιακό παιχνίδι, με την πρωταθλήτρια Ολλανδίας να πετυχαίνει μία τρομερή ανατροπή, που της δίνει το πάνω χέρι για την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής, όπου θα φιλοξενήσει την Άρσεναλ. Αντίθετα, η ισπανική ομάδα χρειάζεται διπλό στην έδρα της Λανς για να τερματίσει 3η και να συνεχίσει στο Europa.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Σέρχιο Ράμος στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά το γκολ η Αϊντχόφεν ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε τους γηπεδούχους για να φτάσει στην ισοφάριση, δημιούργησε φάσεις, αλλά χωρίς να μπορέσει ουσιαστικά να απειλήσει τους γηπεδούχους. Μάλιστα η Σεβίλλη παίζοντας στην κόντρα κατάφερε να σκοράρει στο 41', γκολ που τελικά δεν μέτρησε, με υπόδειξη του VAR και το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Πριν καλά, καλά εκκινήσει το δεύτερο μισό του παιχνιδιού οι Σεβιγιάνοι έκαναν δύο τα τέρματά τους. Στο 49ο λεπτό ο Γιουσέφ εν Νεσιρί «έγραψε» το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 68' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν αντίδραση και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Ισμαέλ Σαϊμπαρί σκόραρε μειώνοντας σε 2-1 και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα η Σεβίλλη έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Οκάμπος με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Αϊντχόφεν κατάφερε να κάνει την πλήρη ανατροπή στο 82’, όταν ο Νεμάνια Γκούντελ κατάφερε να νικήσει τον Ντμίτροβιτς και να ισοφαρίσει σε 2-2, δίνοντας δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Η ολλανδική ομάδα έκανε κάτι που έμοιαζε αδύνατο, την ολική ανατροπή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ρικάρντο Πέπι «έγραψε» το3-2 για την ομάδα του.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ντμίτροβιτς, Νάβας (58' Χουάνλου), Γκούντελ, Ράμος, Ακούνια, Σο (74' Τζορδάν), Φερνάντο (84' Τόρες), Ράκιτιτς, Οκάμπος, Εν Νεσιρί (74' Μιρ), Λουκεμπάκιο (74' Νιανζού)

ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Ραμάλιο (58' Σαϊμπαρί), Μποσκαλί (83' Φαν Αανχολτ), Ντεστ, Σχόουτεν (84' Πέπι), Φέρμαν, Μπακαγιοκό, Τιλ (58' Τίλμαν), Λοσάνο (44' Βέρτεσεν), Ντε Γιονγκ