Εφιάλτης στη Γερμανία για τον Ολυμπιακό

Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2023 - 21:42

Ιστορικά άσχημη βραδιά για τους «ερυθρόλευκους» στο Φράιμπουργκ, αφού υπέστησαν μία ταπεινωτική ήττα από την ομώνυμη γερμανική ομάδα με 5-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Εκτός συνέχειας έμεινε από το Europa League ο Ολυμπιακός, που θέλει να ξεχάσει γρήγορα την ταπεινωτική ήττα από την Φράιμπουργκ, που του στέρησε και τις τελευταίες μαθηματικές του ελπίδες για πρόκριση. Πλέον, οι Πειραιώτες πρέπει να μην χάσουν στο «Καραϊσκάκη» από την Μπάτσκα Τόπολα για να συνεχίσουν στο Conference League.

Η αρχή έγινε στο 3’ με την ολιγωρία του Ρέτσου που έδωσε την ευκαιρία στον Γκρέγκοριτς με δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 8’ και πάλι ο Γκρέγκοριτς με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ντόαν, πήδηξε αμαρκάριστος και διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα. Μάλιστα, η κακή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού φάνηκε ένα λεπτό πριν το δεύτερο γκολ των Γερμανών, όταν και πάλι ο Γκρέγκοριτς με σουτ είδε τον Πασχαλάκη να απομακρύνει σε κόρνερ, απ’ το οποίο προήλθε το 2-0

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 33’ με το σουτ του Αλεξανδρόπουλου να απομακρύνεται σε κόρνερ και στη συνέχεια της φάσης πάλι ο Έλληνας χαφ με κεφαλιά είδε να σώζει τη μπάλα ελάχιστα λίγο πριν περάσει τη γραμμή. Ωστόσο, αυτή η φάση έμελλε να είναι η εξαίρεση στο εφιαλτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, καθώς στο 36’ ο Γκρέγκοριτς έκανε το χατ-τρικ. Ο Αυστριακός ανενόχλητος εκμεταλλεύτηκε την υποδειγματική σέντρα του Μακενγκό από τα αριστερά και με κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη για να γράψει το 3-0. Το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο δεν είχε σταματημό με το 4-0 να γίνεται στο 42’, όταν ο Γκρέγκοριτς έκανε ασίστ στον Σιντιγιά και ο δεξιός μπακ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος αναμενόμενα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά στην πρώτη αξιόλογη φάση του β' ημιχρόνου, η Φράιμπουργκ στο 77′ έκανε το 5-0 μετά από λάθος του Ιμπόρα, κλέψιμο του Μακενγκό και ασίστ στον Ντόαν για να πλασάρει εύστοχα τον Πασχαλάκη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Ατουμπολού, Σιλιντιγιά, Γκίντερ, Λίενχαρτ (66' Γκούλντε), Ντοάν, Έγκσταϊν, Χέφλερ (78' Σαλάι), Μοκενγκό, Χέλερ (67' Αντάμου), Γκρίφο (78' Βάισχαουπτ), Γκρέγκοριτς (66' Ρελ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι (84' Κίνι), Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (84' Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (46' Ιμπόρα), Ποντένσε (50' Μασούρας), Ελ Κααμπί (84' Ελ Αραμπί), Φορτούνης