Λύγισε στα έντεκα βήματα η ΑΕΚ

Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2023 - 22:15

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά της έλειψε το γκολ και πληγώθηκε από το σημείο του πέναλτι, από το οποίο η Μπράιτον πήρε τη νίκη με 0-1 στην «OPAP Arena» για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Αδίκησε τον εαυτό της η ΑΕΚ, καθώς στρίμωξε για τα καλά τους «γλάρους», αλλά ηττήθηκε εντός έδρας και έμεινε εκτός συνέχειας στο Europa League. Έτσι, θα πάει για τελικό στο Άμστερνταμ απέναντι στον Άγιαξ την τελευταία αγωνιστική, με στόχο να πάρει την 3η θέση που οδηγεί στο Conference League.

Μέσα σε ένα διάστημα πέντε λεπτών η ΑΕΚ είχε τρεις ευκαιρίες. Στο 14′ ο Πινέδα δοκίμασε τα πόδι του έξω από την περιοχή, χωρίς όμως να απειλήσει τον Βερμπρούγκεν, κάτι που κατάφερε στο 17′ ο Μεξικανός με την κεφαλιά του να βρίσκει εστία. Στο 18′ και πάλι ο Πινέδα είχε τελική με τον Βερμπρούγκεν να μπλοκάρει την μπάλα. Η μεγαλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ στο ματς έγινε στο 30′. Ο Τσούμπερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Μπράιτον και με ένα δυνατό σουτ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας με εντυπωσιακή απόκρουση απομάκρυνε σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ελβετός απείλησε με το κεφάλι, με την μπάλα να περνά άουτ και στο 44′ το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Με τον ίδιο ρυθμό και με την ίδια διάθεση μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′ η “Ένωση” άγγιξε το γκολ με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ προσπάθησε να κερδίσει τον Βερμπρούγκεν που με τρομερή απόκρουση απομάκρυνε. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μπράιτον κατάφερε από την άσπρη βούλα να ανοίξει το σκορ με τον Πέδρο. Το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν στο 65′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γκατσίνοβιτς. Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους νικητές να προκρίνονται και τους ηττημένους να μένουν εκτός από το Europa League.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (83' Πισάρο), Άμραμπατ (72' Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (72' Αραούχο), Τσούμπερ (72' Πόνσε).

Μπράιτον: Βερμπρούγκεν, Ιγκόρ, Ντανκ, Βέλτμαν, Χίνσελγουντ, Γκρος, Γκίλμουρ (87' Μπαλέμπα), Μιτόμα (69' Νταχούντ), Αντίνγκρα, Φέργκιουσον (87' Ντούφους), Πέδρο (77' Μίλνερ).