Πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός

Παρασκευή, 1 Δεκεμβρίου 2023 - 00:02

Ξύπνησε αργά το «τριφύλλι» στο «Θεράμικα», καθώς βρέθηκε να χάνει με 3-0 από την Βιγιαρεάλ και μπορεί στο τέλος να πέτυχε δύο γκολ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με την οποία αποχαιρέτησε το Europa League.

Μετά τους Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ωστόσο κρατάει στο χέρι του το εισιτήριο για το Conference League, ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων, στην οποία υποδέχεται την Μακάμπι Χάιφα. Η Βιγιαρέαλ εξασφάλισε την πρόκριση και θα παίξει για την πρωτιά με την Ρεν.

Οι Ισπανοί είχαν την κατοχή και στο 29′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Οι Ακόμαχ και Μπαένα συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να πλασάρει εύστοχα τον Μπρινιόλι, σε ένα τέρμα που θύμιζε σε μεγάλο βαθμό αυτό του Ιωαννίδη στο πρώτο ματς των δύο ομάδων. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κομεσάνα έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ιταλό πορτιέρε να κοιτάζει την μπάλα να περνάει δίπλα του με κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με… εξίσου εφιαλτικό τρόπο. Ο Αράο έκανε τραγικό λάθος έξω από την περιοχή, ο Μπαένα πήρε την μπάλα και μοίρασε στον Μοράλες που έκανε το 3-0. Οι «πράσινοι» σκόραραν στο 59′ με τον Αϊτόρ, αλλά είδαν το γκολ τους να ακυρώνεται. Λίγο μετά ο Ισπανός κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωαννίδης και παρ’ ότι είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, ο Παλάσιος στη συνέχεια την έστειλε στα δίχτυα για το 3-1. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς αναθάρρησαν και μάλιστα έχασαν τρομερή ευκαιρία με τον Αϊτόρ στο 70′ να αστοχεί. Ωστόσο, στο 80′ ήρθε εν τέλει η περαιτέρω μείωση, με τον Ιωαννίδη να πλασάρει εύστοχα τον Ρέινα σε τετ α τετ, μετά από μπαλιά του Βιλένα. Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε και το 3-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρείνα, Φόιθ, Αλμπιόλ (46' Γκάμπια), Κουένκα, Μορένο, Ακομάχ, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέρος, Άλεξ Μπαένα (68' Μορένο), Μοράλες (68' Μπρέρετον).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (88' Χουάνκαρ), Τσέριν (75' Βιλένα), Πέρεθ, Μπερνάρ (60' Τζούριτσιτς), Παλάσιος (88' Μαντσίνι), Σπόραρ (60' Ιωαννίδης), Αϊτόρ.