Νέα... σφαλιάρα για την Γιουνάιτεντ, παραμένει στην κορυφή η Άρσεναλ

Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2023 - 00:21

Το κυρίως πιάτο της 14ης αγωνιστικής της Premier League ολοκληρώθηκε με τις έδρες να κυριαρχούν, με μόνη εξαίρεση το διπλό της Έβερτον στο Νότιγχαμ. Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις οι «καρακάξες» και οι «κανονιέρηδες».

Η Άρσεναλ επιβλήθηκε αμέσως στο ματς με την Γουλβς και πριν κλείσουν τα πρώτα 15 λεπτά, είχε σκοράρει ήδη δύο φορές. Στο 6′, ο Σάκα έκανε υπέροχα το 1-2 με τον Ζεσούς και στον ελάχιστο χώρο που βρήκε σούταρε και νίκησε τον Σα. Στο 13ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος σέντερ φορ είχε ξανά καθοριστικό ρόλο, καθώς πέρασε φανταστικά την κάθετη στον Ζιντσένκο ο οποίος γύρισε στον Όντεγκααρντ για ένα εύκολο τελείωμα. Στο 86′ ο Κούνια με ένα άπιαστο σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής μείωσε στο τελικό 2-1.

H Nιουκάστλ, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, προσπαθώντας να πιέσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά. Μόλις στο 55ο λεπτό, ο Ζοέλινγκτον άνοιξε την μπάλα στον Τρίπιερ, εκείνος έκανε το γύρισμα, με τη μπάλα να καταλήγει στον Γκόρντον και τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ εξ επαφής. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα:

Μπρέντφορντ - Λούτον 3-1 (49' Μοπέ, 56' Μι, 81' Μπαπτίστ / 76' Μπράουν)

Άρσεναλ - Γουλβς 2-1 (6' Σακά, 13' Έντεγκαρντ / 86' Κούνια)

Μπέρνλι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0 (1' Ροντρίγκεζ, 29' Μπρουν Λάρσεν, 73' Αμντουνί, 75' Κολεόσο, 80' Μπράουνχιλ)

Νότιγχαμ - Έβερτον 0-1 (67' Μακνίλ)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (55' Γκόρντον)

03/12 16:00 Τσέλσι - Μπράιτον

03/12 16:00 Λίβερπουλ - Φούλαμ

03/12 16:00 Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας

03/12 16:00 Μπόρνμουθ - Άστον Βίλα

03/12 18:30 Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ