Bundesliga: Κράτησε το αήττητο η Λεβερκούζεν, 1-1 με Ντόρτμουντ [vid]

Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2023 - 21:24

Η Λεβερκούζεν κατάφερε και κράτησε το αήττητο της κόντρα στη Ντόρτμουντ, χάρη στο 1-1 με το γκολ του Μπονιφάς.

Αν και κατάφερε να διατηρήσει το φετινό αήττητο ισοφαρίζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο έμεινε στο 1-1 με τους Βεστφαλούς κι έδωσε την ευκαιρία στη Μπάγερν να πιάσει κορυφή.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με τον Ρίερσον μόλις στο 5ο λεπτό και η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος, Λεβερκούζεν, προσπάθησε να βρει το γκολ μα μάταια.

Ανέβασε στροφές, πίεσε αρκετά όμως άργησε να βρει το γκολ που ήθελε. Στο 79′ ήρθε αυτό, όταν ο Μπονιφάς βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Κοσουνού, Τα, Ταπσόμπα, Φρίμπονγκ, Τζάκα, Παλάσιος (79' Σικ), Γκριμάλντο, Χόφμαν (64' Αντλί), Μπόνιφεϊς, Βιρτς

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Βολφ, Χούμελς, Σλότερμπεκ (64' Παπαδόπουλος), Ρίερσον, Τζαν, Ζάμπιτσερ, Ρόις (84' Μενιέ), Μπραντ, Μπάινο Γκίτενς (64' Αντεγέμι), Φίλκρουγκ