Γιουβέντους για τίτλο,1-0 την Νάπολι [vid]

Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2023 - 23:46

Με μία κεφαλιά του Γκάτι η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με τη Νάπολι (1-0) και έπιασε κορυφή με +1 από τη δεύτερη Ίντερ που έχει ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι επικράτησε με 1-0 στο Τορίνο της Νάπολι για τη 15η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με +1 από τη δεύτερη Ίντερ που αύριο (9/12) υποδέχεται την Ουντινέζε. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο -12 και συνεχίζουν να μην θυμίζουν σε τίποτα την περσινή ομάδα που κατέκτησε τον τίτλο.

Hταν η πρώτη νίκη της Γιούβε σε βάρος της Νάπολι μετά τον Απρίλιο του 2021, με τους "παρτενοπέι" να μετρούν πλέον τρεις συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις και να είναι αυτή τη στιγμή 5οι, με 12 βαθμούς λιγότερους από τους πρωτοπόρους.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Η Γιουβέντους ήταν αυτή που απείλησε πρώτη όταν στο 18′ ο Βλάχοβιτς σούταρε και από κόντρα η μπάλα πήγε στον ΜακΚένι που αστόχησε με ψαλιδάκι. Στο 27′ η Νάπολι έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία σε αντεπίθεση, με τον Οσιμέν να βγάζει τετ α τετ τον Κβαρατσχέλια, αλλά ο Γεωργιανός έκανε κακό τελείωμα κι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά ο Σέζνι νίκησε τον Ντι Λορέντζο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Γιούβε άνοιξε το σκορ. Ο Καμπιάσο έκανε ωραία σέντρα και ο Γκάτι με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Αυτό ήταν μάλιστα ήταν το τρίτο φετινό γκολ του 25χρνου στόπερ στο πρωτάθλημα. Στο 71′ λίγο έλειψε η Νάπολι να ισοφαρίσει από λάθος του Σέζνι σε βολέ. Ο Οσιμέν όμως που σκόραρε στην εξέλιξη της φάσης ήταν οφσάιντ και το γκολ του δεν μέτρησε, με το 1-0 να μην αλλάζει παρά το ότι η Νάπολι πίεσε για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Νταντίλο, Καμπιάζο (90' Ρουγκάνι), ΜακΚένι (90' Σάμουελ), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (83' Σάντρο), Βλάχοβιτς (70' Μίλικ), Κιέζα (83' Κιν)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Χεσούς, Νατάν (72' Ζανόλι), Ανγκισά, Λομπότκα (86' Καγιούστ), Ζιελίνσκι (65' Ελμάς), Πολιτάνο (72' Ρασπάντορι), Κβαρατσχέλια (87' Σιμεόνε), Όσιμεν