Ισοπαλίες σε Στουτγκάρδη και Κολωνία [vid]

Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2023 - 20:44

Χωρίς νικητή έληξαν και τα δύο παιχνίδια της Κυριακής (10/12) στην Bundesliga, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, με την Λεβερκούζεν να χάνει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από την Μπάγερν Μονάχου.

Στην "MHPArena" η Στουτγκάρδη υποδέχθηκε την Μπάγερ Λεβερκούζεν. Το σκορ άνοιξε στο 40ο λεπτό για τους γηπεδούχους ο Φούχριχ, που μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Βάκνομαν και με ένα άψογο τελείωμα νίκησε τον Χραντέτσκι βάζοντας την Στουτγκάρδη μπροστά στο σκορ. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Λεβερκούζεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Βίρτς στο 48ο λεπτό. Ο 20χρονος Γερμανός αξιοποίησε στο έπακρο την πάσα του Μπονιφάς και με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νούμπελ, κάνοντας το 1-1. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από την Στουτγκάρδη.

Στο "RheinEnergieStadion" διεξήχθη το ντέρμπι των ουραγών του γερμανικού πρωταθλήματος, μεταξύ Κολωνίας και Μάιντζ, ωστόσο το παιχνίδι δεν είχε τίποτα το αξιοσημείωτο. Οι δύο ομάδες δεν πέτυχαν κάποιο γκολ και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, παραμένοντας χαμηλά στη βαθμολογία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής στην Bundesliga: