Έγραψε ιστορία με τεσσάρα ο ΠΑΟΚ

Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου 2023 - 22:05

Τι κι αν η πρωτιά είχε κριθεί, ο "Δικέφαλος του Βορρά" έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ελσίνκι, της οποίας επικράτησε με 4-2 στην Τούμπα και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα, που τερματίζει σε ευρωπαϊκό όμιλο με 16 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και απείλησε στις πρώτες φάσεις με τις προσπάθειες των Κωνσταντέλια και Τάισον, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Η Ελσίνκι βρήκε… ανοργάνωτη την άμυνα του “Δικέφαλου” και στο 6ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι Φινλανδοί έφυγαν εξαιρετικά στην κόντρα, ο Ραντούλοβιτς μπήκε στην περιοχή και με ένα όμορφο πλασέ, έκανε το 1-0. Οι “ασπρόμαυροι” ανέβασαν “στροφές” και στο 16′ έχασαν σπουδαία ευκαιρία. Ο Μιχαηλίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Τόμας δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Μαένπα. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση και στο 37′, κατάφερε και το έκανε πράξη. Ο Μεϊτέ από τα αριστερά γύρισε στον Οζντόεφ, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι δυο ομάδες δεν έχασαν κάποια σπουδαία ευκαιρία και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ξεκίνησε… ζεστός και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 47′ μόλις, ο Κασκίνεν δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Κωνσταντέλιας, ο οποίος με όμορφη ενέργεια, έκανε το 2-1 και έβαλε σε θέση “ισχύος” τον ΠΑΟΚ. Η Ελσίνκι δεν μπορούσε να αντιδράσει και να κρατήσει την μπάλα στα “πόδια” της και ο Τόμας στο 52′ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Κωνσταντέλια, έχασε σπουδαία ευκαιρία. Στην επόμενη φάση, ο Μιχαηλίδης έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Τοΐβιο και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1 του “Δικέφαλου”. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως στο 71ο λεπτό, η προσπάθεια του Ολουσάνια κατέληξε άουτ. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μουργκ στο 85ο λεπτό, ο οποίος μετά την πάσα του Τάισον πλάσαρε στη γωνία του Μαένπα για το 4-1 υπέρ του ΠΑΟΚ. Το μοναδικό που κατάφερε η Ελσίνκι ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χετεμάι σε 4-2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (71′ Βεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδη, Ράφα Σοάρες (71′ Μπάμπα), Μεϊτέ, Οζντόεφ (71′ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας (75′ Μουργκ), Τάισον, Τόμας (80′ Τζίμας).

Ελσίνκι (Τόνι Κορκεακούνας): Μαένπα, Τοίβιο, Ντα Γκράκα, Χαμαλάινεν, Σοΐρι, Κανελλόπουλος (67′ Κόουασιβι-Μπένισαν), Λίνγκαμ (80′ Παάανανεν), Κέσκινεν (65′ Όλιλα), Χοστίκα (65′ Χετεμάι), Ραντούλοβιτς (65′ Ολουσάνια), Μπαντέ.