Πεντάστερος Ολυμπιακός, συνεχίζει στο Conference

Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2023 - 00:15

Κυριαρχική εμφάνιση από τους Πειραιώτες, που επικράτησαν άνετα με 5-2 της Μπάτσκα Τόπολα στο άδειο "Γ. Καραϊσκάκης" και τερμάτισαν στη 3η θέση του ομίλου τους, παίρνοντας το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Conference.

Οι “ερυθρόλευκοι”, στο πρώτο τους παιχνίδι επί εποχής Κάρλος Καρβαλιάλ, παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με ίδια πρόσωπα και διάταξη, όπως συνέβαινε με τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ στον πάγκο τους. Ο Μασούρας κινούνταν κοντά στον Ελ Κααμπί, ο οποίος σε φάση άμυνας γυρνούσε πίσω να καλύψει, με αποτέλεσμα να αλλάζει ο σχηματισμός των Πειραιωτών. Η Μπάτσκα προσπάθησε να γίνει πιεστική στο ξεκίνημα με δύο επιθετικούς κοντά στη περιοχή του Πασχαλάκη, αλλά και οι δύο ομάδες έμοιαζαν “παγωμένες” μπροστά σε άδειες κερκίδες. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι άργησε να έρθει, παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την πρώτη του ευκαιρία. Ο Ροντινέι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 21′. Αμέσως οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Φορτούνη, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Ελάχιστα πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή των Σέρβων, με ένα δυνατό σουτ του Τζάκοβατς, που κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η κυριαρχία των “ερυθρολεύκων” στον αγωνιστικό χώρο ήταν εμφανής, ωστόσο στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Κάρλος Καρβαλιάλ ήταν καταιγιστικοί, σφραγίζοντας ουσιαστικά από νωρίς το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Conference League. Στο 36′ ο Ελ Κααμπί σκόραρε ξανά με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Φορτούνη, ωστόσο ο Μαροκινός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ποντένσε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Πορτογάλος έφερε ωραία τη μπάλα στο αριστερό του πόδι και με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-0. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε και τρίτο γκολ από πλευράς Ολυμπιακού. Οι “ερυθρόλευκοι” έκλεψαν τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Ποντένσε, ο οποίος με σουτ διαμόρφωσε στο 42′ το 3-0, που ήταν και το σκορ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με το πόδι στο… γκάζι, ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό παιχνιδιού στο β’ ημίχρονο, οι Πειραιώτες κέρδισαν κόρνερ και από την εκτέλεση του Φορτούνη, ο Ρέτσος πήρε την κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ίλιτς και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του για το 4-0 στο 47′. Άμεσα όμως ήρθε η μείωση από πλευράς Μπάτσκα, μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά το τέταρτο γκολ του Ολυμπιακού. Ο Ορτέγκα έχασε το κοντρόλ, με τον Τζάκοβατς να κλέβει τη μπάλα και με πλασέ να γράφει το 4-1 στο 48′. Ο ίδιος παίκτης απείλησε στο 57′ με κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση. Τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Κούβελιτς, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Τσίρκοβιτς έκανε μία εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά και τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα των “ερυθρολεύκων”, πετυχαίνοντας το 4-2, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Μετά από ένα διάστημα χαλάρωσης, που έφερε το ευρύ προβάδισμα και η Μπάτσκα πέτυχε δύο γκολ και μείωσε, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν και πάλι ρυθμό. Στο 63′ ο Μασούρας έχασε μία καλή ευκαιρία, με το πλασέ του από πλεονεκτική θέση να καταλήγει άουτ. Στο 67′ βρήκε δίχτυα ο Ελ Αραμπί, λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Ο Έσε έκανε το γύρισμα προς τον Φορτούνη, ο οποίος από τα δεξιά επιχείρησε ένα αδύναμο σουτ, με τον Μαροκινό φορ να βάζει απλά το πόδι του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-2. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να έχει κάποιες ευκαιρίες να διευρύνει κι άλλο το σκορ, ωστόσο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και το 5-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (73′ Καρβαλιό), Καμαρά (86′ Ρίτσαρντς), Ποντένσε, Μασούρας (64′ Μπιέλ), Φορτούνης (73′ Αλεξανδρόπουλος), Ελ Κααμπί (64′ Ελ Αραμπί)

ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ: Ίλιτς, Κρστιτς, Στόγιτς, Κάλουσιτς (87′ Βλαλούκιν), Πέτροβιτς (55′ Σος), Τσβέτκοβιτς, Ράντιν (55′ Βούλιτς), Κούβελιτς, Μπάκοβατς, Μιλοβάνοβιτς (55′ Ράκονιατς), Τσίρκοβιτς (72′ Στάνιτς).