Αυτοκτονία για Σίτι, επέστρεψε η Νιούκαστλ

Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου 2023 - 22:25

«Αυτοκτονία»... άνευ προηγουμένου για τη Μάντσεστερ Σίτι (2-2 με την Κρίσταλ Πάλας). Η αποβολή του Ραούλ Χιμένες στο 28ο λεπτό... βοήθησε τη Νιούκαστλ να επιστρέψει στις νίκες (3-0 την Φούλαμ), ενώ η Τσέλσι «καθάρισε» στο β΄ μέρος με δύο γρήγορα γκολ το παιχνίδι με την ουραγό, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-0).

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 2-2
Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χέντερσον έκανε τρομερή επέμβαση και είπε “όχι” στην κεφαλιά του Άλβαρες! Η Σίτι κυριαρχούσε από την αρχή του ματς, με την Πάλας να μην μπορεί να κρατήσει καθόλου την μπάλα. Στο 10′ ο Ντίας σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Οι “Πολίτες” έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και τελικά άνοιξαν το σκορ με άψογο πλασέ του Γκρίλις εντός περιοχής στο 24′! Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να… αναπνεύσουν, ούτε να βγάλουν κάποια αντίδραση. Στο 41′ το εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Φόντεν πέρασε λίγο άουτ. Η πρώτη φάση της Πάλας ήρθε στο 44′, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ολίσε να περνάει μόλις άουτ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους “Πολίτες” μπροστά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό τους.

Στο πρώτο μέρος και οι δέκα ποδοσφαιριστές της Μάντσεστερ Σίτι δημιούργησαν από μία τουλάχιστον ευκαιρία κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Ποτέ ξανά από το 2006 και μετά δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε αγώνα της πρώτης κατηγορίας στην Αγγλία. Ρεκόρ που δείχνει την ξεκάθαρη υπεροχή των “Πολιτών”.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε το πάνω χέρι και στο δεύτερο μέρος και έψαχνε δεύτερο γκολ. Το βρήκε στο 54′. Με τη βοήθεια της τύχης η μπάλα “έπεσε” στα πόδια του Λιούις μετά από πάσα του Γκρίλις και ο νεαρός Άγγλος εκτέλεσε άψογα στον αέρα για να κάνει το 2-0. Η Πάλας στο 76′ μείωσε σε 2-1. Ο Σλουπ γύρισε στον Ματετά και εκείνος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Έντερσον. Η Μάντσεστερ Σίτι εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας απέναντι στους φιλοξενούμενους, που βρήκαν όμως τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν σε 2-2 στο 90+5′, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ολίσε! Πλήρωσαν την χαλαρότητά τους οι “Πολίτες” και “χάρισαν” μια ανέλπιστη ισοπαλία στην Πάλας.

Τσέλσι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15′ για την Τσέλσι, αλλά ο Φόντριγχαμ μπλόκαρε το σουτ του Γκάλαχερ. Η Τσέλσι ήταν πολύ… άνευρη στο πρώτο μέρος κόντρα στη Σέφιλντ και το 0-0 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά στο Λονδίνο. Oι “μπλε” βρήκαν γκολ με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Στέρλινγκ έκανε εξαιρετική προσπάθεια και γύρισμα από τα δεξιά, ο Πάλμερ εκτέλεσε και σκόραρε από την καρδιά της περιοχής για να κάνει το 1-0 στο 54′. Οι παίκτες του Ποτσετίνο βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο 61′, με τον Τζάκσον να σκοράρει σε κενή εστία, μετά το γύρισμα του Πάλμερ, για να γράψει το τελικό 2-0.

Νιούκαστλ – Φούλαμ 3-0
Η Φούλαμ έμεινε με 10 παίκτες στο 22′, καθώς ο Χιμένεθ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα σε μια σκληρή σύγκρουση με τον Γκόρντον. Η Νιούκαστλ πίεζε για τη νίκη και στο 57′ έκανε το 1-0, με σκόρερ τον 18χρονο Μάιλι. Στο 64′ μάλιστα οι καρακάξες βρήκαν και δεύτερο τέρμα, με τον Αλμιρόν να βρίσκει δίχτυα προ κενής εστίας και να γράφει το 2-0. Η Νιούκαστλ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, καθώς στο 85′ έγραψε το τελικό 3-0 απέναντι στη Φούλαμ, με το τέρμα του Νταν Μπερν.

Mπράιτον - Έβερτον 0-2
Η Έβερτον ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της απειλώντας από νωρίς με τον ΜακΝιλ, αλλά και τον Κάλβερτ Λιούιν ο οποίος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε, με τον Τράφορντ να αποκρούει και να στέλνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ΜακΝιλ έκτέλεσε, η μπάλα πήγε στον Ονανά να πηδά ψηλότερα απ’ όλους και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Τα “ζαχαρωτά” δεν έριξαν τον ρυθμό τους και προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Στο 25ο λεπτό ο Κιν επιχείρησε το σουτ από κοντά, με τον κίπερ της Μπράιτον να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση, με τον Άγγλο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Έβερτον ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά, προσπάθησε να απειλήσει και να βρει ένα ακόμη τέρμα. Στο 61ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή της Μπέρνλι στην αναμέτρηση, με τον Αμντούνι να εισβάλει στην αντίπαλη περιοχή και τους παίκτες των “ζαχαρωτών” να σπεύδουν να τον σταματήσουν. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όμως ο διαιτητής έδειξε ότι δεν υπάρχει. Η Μπράιτον προσπάθησε να βρει ένα γκολ και να μειώσει για να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν απέδωσαν καρπούς με το 2-0 να παραμένει έως το τέλος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Premier League: