«Άλωσε» το Ηράκλειο ο Αστέρας, μοιρασιά στα Ιωάννινα [vid]

Πέμπτη, 21 Δεκεμβρίου 2023 - 20:38

Εδραιώνονται στις θέσεις των πλέι οφ οι Αρκάδες, οι οποίοι πέρασαν από την Κρήτη, επικρατώντας με 2-0 του ΟΦΗ για την 15η αγωνιστική της Super League. Χωρίς σκορ έληξε στους «Ζωσιμάδες» το ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα στο «Θ. Βαρδινογιάννης» ήρθε στο 21′, όταν ο Φελίπε έκανε μία ωραία προσπάθεια αλλά το τελείωμά του δεν κατέληξε στα δίχτυα. Ο επιθετικός του ΟΦΗ είχε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία στο 25′, με μία κεφαλιά από ευνοϊκή θέση. Οι Κρητικοί είχαν την κατοχή, αλλά εν τέλει δεν ήταν αυτοί που έβαλαν πρώτοι γκολ. Στο 37′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, όταν ο Μιριτέλο πήρε την Πάσα του Καλτσά και νίκησε τον Μπάουμαν για το 1-0.

Στο 53ο λεπτό, οι Αρκάδες κέρδισαν την εσχάτη των ποινών, μετά από μαρκάρισμα του Καρώ στον Καλτσά. Ο Ρεγκίς ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 2-0. Ο ΟΦΗ απείλησε στο 59′ με τον Νέιρα, χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα και έψαξαν την… επαναφορά στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Γραμματικάκης έκανε σπουδαία επέμβαση στο 84′, αποσοβώντας το 2-1. Το 2-0 παρέμεινε έως το φινάλε με τον Αστέρα να επιστρέφει στην πρώτη 6άδα.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον (59′ Μαρινάκης), Καρώ (67′ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Τοράρινσον (72′ Ριέρα), Γκαγιέγκος, Νέιρα, Τοράλ, Αμπάντα, Μοσκέρα (60′ Μπάκιτς), Φελίπε

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Γκαρσία, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Γκος (62′ Αλάγκμπε), Μουνάφο (86′ Βαλιέντε), Ρεγκίς (74′ Σίτο), Καλτσάς (87′ Καρμόνα), Ζουγλής (74′ Ντιαρά), Μιριτέλο.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0

Στους «Ζωσιμάδες» οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ιδιαίτερα νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 21ο λεπτό με τον Μπάλαν να κάνει το σουτ αλλά ο Καπίνο απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε κάποιο τέρμα. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη επίσκεψη των Ηπειρωτών ήρθε στο 53΄ λεπτό με τον Τσαούση να εκτελεί το φάουλ η μπάλα να φτάνει στον Ροσέρο αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε αρκετά άουτ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά το σουτ του Ντουάρτε, κόντραρε αρχικά στον Τσαούση και στη συνέχεια ο Κλέιμαν πάνω στην γραμμή κράτησε το “μηδέν” για την ομάδα του. Στο 67ο λεπτό ο Μπάλαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ. Οι ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν στο 82′ λεπτό με τον Μαυρία να κάνει αχρείαστο φάουλ και με δεύτερη κίτρινη κάρτα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ροσέρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Καπίνο να αρνείται ακόμα μια φορά το τέρμα στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Οι γηπεδούχοι με το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη αλλά οι ομάδα από το Αγρίνιο αμύνθηκε σθεναρά κρατώντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Καραχάλιο, Εραμούσπε, Παντελάκη, Τσαούση (76′ Κιάκος), Τζήμας (64′ Λεό), Τζίνο (90′ Τζίνο), Σόρια, Ροσέρο, Παμλίδης, Μπάλαν (76′ Κόντε).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλή, Ντουάρτε, Μλάντεν (70′ Σενγκέλια), Λιάβας, Τορεχόν, Μπαλντασάρα (75′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι (90′ Τσιγκάρας), Φ. Ντουάρτε (70′ Μαυρίας), Πέδρο (75′ Καρέλης)

21/12/2023Super League 1: Regular Season