Έμεινε όρθια στο Άνφιλντ η Άρσεναλ και παρέμεινε στην κορυφή

Σάββατο, 23 Δεκεμβρίου 2023 - 22:56

Το μεγάλο ντέρμπι στο "Ανφιλντ" μεταξύ των πρωτοπόρων της Premier League δεν ανέδειξε νικητή, με τις Λίβερπουλ και Άρσεναλ να μένουν στο 1-1, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Οι “κανονιέρηδες” ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο ματς και βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μαγκαλάες. Ο Έντεγκαρντ εκτέλεσε φάουλ με τον Βραζιλιάνο αμυντικό να παίρνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι κορυφής. Το γρήγορο τέρμα των φιλοξενούμενων έδειξε να ξυπνάει την ομάδα του Κλόπ. Στο 14ο λεπτό οι “ρεντς” έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλάχ μέσα στην περιοχή να μην μπορεί να νικάει τον Ράγια για να φέρει το ματς στα ίσα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ της Λιβερπουλ πήρε το άιμα του πίσω. Ο Άρνολντ βρήκε τον Σαλάχ και αυτός με υπέροχο σουτ νίκησε τον Ισπανό τερματοφύλακα και έκανε το 1-1. Στο 35ο λεπτό ο Τσιμίκας μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Σάκα έπεσε πάνω στον προπονητή του με συνέπεια να τραυματιστεί στον ώμο και να γίνει αναγκαστική αλλαγή. Οι φιλοξενούμενοι στο 41ο λεπτό έφτασαν κοντά στο 2-1 αλλά το πλασέ του Μαρτινέλι πέρασε ελάχιστα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρος δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε όπως το πρώτο ο ξέφρενος ρυθμός του πρώτο 45λέπτου έπεσε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες. Στο 54ο λεπτό ο Γκόμες έφτασε κοντά στο πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ αλλά το πλασέ του Άγγλου πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 70ο λεπτό οι “ρέντς” έχασαν ακόμα μια ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο ματς αλλά το σουτ του Έλιοτ κόντρα στον Μαγκαλάες και χτύπησε στο δοκάρι του Ράγια. Ο επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Κλοπ συνεχίστηκε. Στο 72ο λεπτό ο Σαλάχ έφυγε στην ανεπίθεση πάσαρε στον αμαρκάριστο Άρνολντ αλλά το σουτ του τελευταίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού κίπερ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες στο 1-1 αποτέλεσμα που κρατάει στην κορυφή τους “κανονιέριδες” με 40 βαθμούς έναντι 39 της Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Τσιμίκας (35′ Γκόμες), Τζόουνς (68′ Γκράφενμπέρχ) , Έντο, Σόμποσλαϊ, Χάκπο (68′ Νούνιες), Ντίας (68′ Έλιοτ), Σαλάχ

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράγια, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Ζιντσένκο, Ράις, Χάβερτς, Έντεγκααρντ, Σάκα, Μαρτινέλι (68′ Τροσάρ), Ζεσούς (77′ Ενκέτια)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Premier League: