Ο Μαυροπάνος έριξε την Άρσεναλ από την κορυφή

Παρασκευή, 29 Δεκεμβρίου 2023 - 00:20

Ο Έλληνας στόπερ της Γουέστ Χαμ "πλήγωσε" την πρώην ομάδα του, καθώς σκόραρε στην επιστροφή του στο "Emirates" και οδήγησε τα "σφυριά" σε ένα μεγάλο διπλό (0-2), που έφερε την Λίβερπουλ στην πρώτη θέση της Premier League, στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 4′ και άνηκε στους γηπεδούχους. Ο Σάκα απείλησε από την άκρη της περιοχής με δυνατό σουτ, όμως ο Αρεολά έδιωξε δύσκολα. Στο 13′, οι Μπόουεν και Σούτσεκ συνεργάστηκαν υποδειγματικά, με τον δεύτερο να νικάει τον Ράγια και να… παγώνει το “Emirates Stadium“. Στο 30′, ξανά ο Σάκα… άγγιξε το γκολ για την Άρσεναλ, όμως και πάλι ο Αρεολά είχε την απάντηση. Οι παίκτες του Αρτέτα συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τους Γούαιτ (35′), Μαρτινέλι (37′) και Σάκα (42′).

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παρόμοια. Ο Ράις έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 53′, με το δυνατό του σουτ να περνάει οριακά άουτ. Αμέσως μετά, κόντρα στη ροή του αγώνα, τα “σφυριά” έβαλαν και δεύτερο γκολ. Ο Γουόρντ-Πράους εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Μαυροπάνος έπιασε μία τρομερή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην εστία του Ραγιά, αφού πρώτα χτύπησε στη συμβολή των δοκών. Στη συνέχεια, οι “κανονιέρηδες” ανέβασαν ακόμα περισσότερο την πίεσή τους, ενώ οι συμπολίτες τους θέλησαν να διαχειριστούν το προβάδισμα.