Απώλεια της Ιντερ στην έδρα της Τζένοα (1-1), Λάτσιο-Φροζινόνε 3-1 [vids]

Σάββατο, 30 Δεκεμβρίου 2023 - 00:02

Η Τζένοα κατάφερε να κόψει βαθμούς και από την Ίντερ μετά την "ζημιά" που είχε κάνει στη Γιουβέντους και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), ενώ η Λάτσιο ανέτρεψε το σκορ με την Φροζινόνε (3-1) και πλησίασε στις θέσεις της Ευρώπης.

Η Ίντερ δεν κατάφερε νικηφόρα να περάσει από το «Λουίτζι Φεράρις», καθώς η μαχητική Τζένοα αποδεικνύεται «κακός δαίμονας» των μεγάλων τη φετινή σεζόν και έκοψε βαθμούς και από τους πρωτοπόρους στη Serie A, που με το τελικό 1-1, ελπίζουν σε απώλεια βαθμών της Γιουβέντους, για να διατηρήσουν την απόσταση ασφαλείας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι "νερατζούρι" είχαν δείξει ανησυχητικά δείγματα κόντρα στη Λέτσε, αφού δυσκολεύτηκαν στο γκολ χωρίς τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Οι δυσκολίες παρέμειναν και στη Γένοβα, όπου είχαν τις ευκαιρίες, ακόμα και δοκάρι, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί. Υστερα από τη διακοπή που χάλασε τον ρυθμό, ο Μάρκο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ στο 42', όμως στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράντου Ντραγκουσίν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι κυκλοφορούσαν την μπάλα καλύτερα, όμως δεν ήταν διεισδυτικοί και απέτυχαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Η είσοδος του μοναδικού έμπειρου επιθετικού στον πάγκο, Αλέξις Σάντσες, δεν προκάλεσε μεγάλες αλλαγές κι έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Τζένοα: Μαρτίνεθ, Ντραγκουσίν, Ζαμπέλι, Μαρτίν (78’ Μεσίας), Μπάνι, Ντε Βίντερ (46’ Βάσκες), Στρόουτμαν (61’ Μαλινόβσκι), Μπαντέλι, Φρέντρουπ, Εκουμπάν (61’ Ρετέγκι), Γκούντμουντσον.

Ιντερ: Ζόμερ, Μπαζτόνι, Ατσέρμπι, Νταρμιάν (79’ Ντάμφρις), Μπίσεκ (90′ Παβάρ), Κάρλος Αουγούστο, Μχιταριάν (89′ Κλάασεν), Μπαρέλα (78’ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου, Αρναούτοβιτς (71’ Σάντσες), Τουράμ.

Με ανατροπή οι "λατσιάλι"

Η Λάτσιο αν και βρέθηκε να χάνει από την Φροζινόνε στο «Ολίμπικο» γύρισε το παιχνίδι σε ένα δίλεπτο και πήρε εν τέλει μία άνετη νίκη με 3-1, για να πλησιάσει στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Φροζινόνε άνοιξε το σκορ στο 57’ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σουλέ, αλλά στο 71’ ο Καστεγιάνος ισοφάρισε σε 1-1. Το 1-2 πέτυχε το 72’ ο Ίζακσεν και στο 84’ ο Γκαμπαρόν διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Πάτρικ, Χιλά, Πελεγκρίνι(54’ Χισάι), Ροβέλα(86’ Κατάλντι), Γκεντουζί, Καμάντα(66’ Βεσίνο), Φελίπε Άντερσον(46’ Ίσακσεν), Τζακάνι(86’ Πέδρο), Καστεγιάνος.

Φροζινόνε: Τουράτι, Μοντερίσι, Οκόλι, Ρομανιόλι, Γκέλι, Μπαρενετσέα, Μπρεσανίνι(89’ Μπουράμπια), Γκαριτάνο(79’ Κβερνάτζε), Χαρούι(75’ Κάζο), Σουλέ(89’ Τσούνι), Κάιο Ζόρζε(75’ Τσεντίρα).

H 18η αγωνιστική της Serie A

Νάπολι-Μόντσα 0-0

Φιορεντίνα-Τορίνο 1-0 (83′ Ρανιέρι)

Τζένοα-Ιντερ 1-1 (45′ Ντραγκουσίν - 42′ Αρναούτοβιτς)

Λάτσιο-Φροζινόνε 3-1 (70′ Καστεγιάνος, 72′ Ίσακσεν, 84′ Πάτρικ - 58′ πέν. Σοουλέ)

30/12 13:30 Αταλάντα-Λέτσε

30/12 16:00 Ουντινέζε-Μπολόνια

30/12 16:00 Κάλιαρι-Εμπολι

30/12 19:00 Βερόνα-Σαλερνιτάνα

30/12 19:00 Μίλαν-Σασουόλο

30/12 21:45 Γιουβέντους-Ρόμα