Mεγάλο διπλό για τη Ράγιο Βαγιεκάνο

Τρίτη, 2 Ιανουαρίου 2024 - 19:31

Μεγάλη νίκη για τη Ράγιο Βαγιεκάνο η οποία επικράτησε 2-0 της Χετάφε εκτός έδρας και πήρε το πολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι από την άλλη έμειναν με 9 παίκτες καθώς ο διαιτητής έδειξε δύο φορές κόκκινη κάρτα και παρέμεινε στην 8η θέση με 26 βαθμούς.

2.32 2.95 3.35 1.48 2.45 1.14 4.85 2.08 1.65 1.3 1.37 1.57
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και μάλιστα απείλησαν από νωρίς, με τον Παλαθόν ο οποίος πήρε τη μπάλα στην μεγάλη περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, με τον αντίπαλο κίπερ να αποκρούει εντυπωσιακά. Η Ράγιο συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα, με τον Σόρια να σταματά κάθε προσπάθεια. Στο 40ο λεπτό, η Χετάφε ήρθε σε δύσκολη θέση καθώς ο Λατάσα αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε από πολύ νωρίς την ομάδα του με 10 παίκτες. Η Ράγιο Βαγιεκάνο θέλησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και βρήκε το γκολ στο 45+1. Ο Καμέλο από κοντά έκανε το 1-0 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν και δεύτερο τέρμα. Ο Καμέλο βρήκε δίχτυα και το 47ο λεπτό δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 50ο λεπτό, η Χετάφε ήρθε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση καθώς ο Σουάρεζ αποβλήθηκε αφήνοντας με εννέα παίκτες την ομάδα του. Έτσι ο ρυθμός έπεσε, με την Ράγιο Βαγιεκάνο να έχει τις προσπάθειες της, χωρίς όμως να έχει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και το 2-0 να παραμένει έως το τέλος.