Serie A: Δύο λεπτά ήταν αρκετά για την Ίντερ [vid]

Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2024 - 00:03

Παρέμεινε στην κορυφή η Ίντερ επικρατώντας 5-1 της Μόντσα στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Serie A, κάνοντας... πάρτι και πετυχαίνοντας δύο τέρματα στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 12ο λεπτό είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με πέναλτι από χέρι του Γκαλιαρντίνι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσαλχάνοχγλου που δεν λάθεψε και έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα οι “νερατζούρι” έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, ο Ντι Μάρκο πάτησε την μπάλα στον Μαρτίνες και αυτός με ψύχραιμο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Μόντσα αντέδρασε αλλά το γκολ που πέτυχε ο Πεσίνα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες του Ιντσάγκι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ίντερ μπήκε με διάθεση να τελειώσει το ματς και το πέτυχε στο 60ο λεπτό όταν ο Τουράμ τροφοδότησε τον Τούρκο μεσοεπιθετικό και αυτός με υπέροχο τελείωμα έκανε το 3-0 κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Στο 70 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεσίνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν κάτι από το ματς, καθώς στο 84ο λεπτό ο Μαρτίνες έκανε το 4-1 από τα 11 μέτρα. Αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν εκεί, καθώς ο Τουράμ στο 88ο λεπτό έγραψε το τελικό 5-1.