Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 2-2: Ισόπαλες μετά από 19 χρόνια!

Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2024 - 20:31

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στη Πρέμιερ Λιγκ.

Οι κόκκινοι διάβολοι και τα σπιρούνια μας χάρισαν ένα χορταστικό παιχνίδι, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Το παιχνίδι τα είχε όλα στην εξέλιξή του, αλλά έλειψε ο τελικός νικητής.

Ο αγώνας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια , αφού ο Ράσμους Χόιλουντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Ρισάρλιζον απάντησε στο 19' όμως με υπέροχη κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου είχαν την μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να σπάσουν την άμυνα των "κόκκινων διαβόλων", όμως δεν τα κατάφερναν. Η Γιουνάιτεντ ξανά χτύπησε κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν ο Μάρκους Ράσφορντ σκόραρε στο 40ό λεπτό κάνοντας το 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως και το πρώτο, με γκολ. Η Τότεναμ βρήκε για 2η φορά απάντηση, με τον Μπεντακούρ μόλις στο 46' λεπτό. Από εκεί και πέρα η Τότεναμ είχε την κατοχή, ήλεγχε το παιχνίδι και προσπαθούσε να βρει το γκολ της νίκης αλλά δεν τα κατάφερε. Είχαμε και δύο δοκάρια στο παιχνίδι, ένα για κάθε ομάδα. Τα σπιρούνια άξιζαν τη νίκη, αλλά αρκέστηκαν στην ισοπαλία τελικά.

Ένα αποτέλεσμα που είχαμε να δούμε από το 2005 μέσα στο θέατρο των ονείρων. 19 ολόκληρα χρόνια είχαμε να δούμε σε ντέρμπι Μάντσεστερ-Τότεναμ ισοπαλία. Τότε οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με σκορ 1-1.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μπισάκα, Βαράν, Έβανς (63΄Λισάντρο Μαρτίνες), Νταλότ, Μαϊνού, Έρικσεν (58΄ΜακΤόμινεϊ), Ράσφορντ (88΄Άντονι), Γκαρνάτσο, Μπρούνο Φερνάντες, Χόιλουντ

Τότεναμ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Σκιπ (85΄Ντράγκουσιν), Ρομέρο, Ουντόντζι, Μπεντανκούρ, Φαν Ντε Φεν (89΄'Εμερσον), Χόιμπεργκ, Τζόνσον, Βέρνερ (80΄Μπράιαν Χιλ), Ριτσάρλισον