Premier League: Ανάσανε η Αρσεναλ-Πήρε το θρίλερ η Μπρέντφορντ [vid]

Σάββατο, 20 Ιανουαρίου 2024 - 20:53

Οι "κανονιέρηδες" επικράτησαν με το εμφατικό 5-0 της Πάλας και σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της κατάταξης. Από την άλλη, η Μπρέντφορντ πήρε τη νίκη με... ανατροπή επί της Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-2.

Aρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 5-0

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν ιδανικό, μιας και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 11′. Ο Ράις εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, με τον Γκάμπριελ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και άνοιξε το σκορ, νικώντας τον Χέντερσον. Από μία παρόμοια φάση στο 37′, ο Γκάμπριελ νίκησε ξανά τους πάντες στον αέρα και έπιασε μια κεφαλιά με την μπάλα να κοντράρει στον κίπερ της Πάλας και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 59′ οι κανονιέρηδες επί της ουσίας… τελείωσαν το ματς. Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έβγαλε μια εξαιρετική προωθημένη μπαλιά στον Τροσάρ, ο Βέλγος ξεφορτώθηκε κάθε αντίπαλο αμυντικό που βρήκε μπροστά του και έκανε το 3-0. Τα υπόλοιπα λεπτά το αγώνα είχαν… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές και να δοκιμάζουν τόσο πρόσωπα, όσο και σχήματα. Το μόνο που άλλαξε έως το φινάλε ήταν το σκορ, μιας και ο Μαρτινέλι διαμόρφωσε το τελικό 5-0 με δύο ωραία πλασέ από το ίδιο σημείο, αρχικά στο 90’+4′ κι έπειτα στο 90’+5′.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ (81' Κίβιορ), Ζιντσένκο, Έντεγκααρντ, Ράις (73' Ζορζίνιο), Χάβερτς (69' Σμιθ Ρόου), Σακά, Ζεσούς (81' Ενκετιά), Τροσάρ (69' Μαρτινέλι).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Χέντερσον, Κλάιν (76' Αμαντά), Άντερσεν, Γκουέι (87' Τόμκινς), Μίτσελ, Λέρμα, Ρίτσαρντς, Χιουζ (68' Όζο), Έζε, Ματετά, Σλουπ (76' Φράνσα).

Μπρένφορντ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3 - 2

Σε ένα ματς για... γερά νεύρα οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη. Αρχικά η Νότιγχαμ Φόρεστ προηγήθηκε στο σκορ στο 3ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Τόνι. Η Μπρέντφορντ πήρε το προβάδισμα στο 59 με τον Μι, ενώ στο 65' ο Γουντ έκανε το 2-2 για τους φιλοξενούμενους. Ο Μωπάι όμως έγινε ο λυτρωτής καθώς στο 68' έκανε το 3-2 και έδωσε το πολύ σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του.