Πέρασε από την Καισαριανή ο Άρης, 1-0 την Κηφισιά [vid]

Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2024 - 00:36

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς με γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Κηφισιάς για την 20η αγωνιστική της Super League.

Μόλις στο 5′ η Κηφισιά απείλησε την εστία του Άρη, αλλά το δυνατό σουτ του Πέιου έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν εύκολα κάτι το αξιόλογο. Παρ’ όλα αυτά, στην πρώτη τους ευκαιρία οι παίκτες του Άκη Μάντζιου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Φετφατζίδης υποδέχθηκε ωραία την κάθετη πάσα του Μενέντεθ και με πλασέ πέτυχε το 1-0 για τους “κίτρινους” στο 17ο λεπτό, σημειώνοντας το πρώτο γκολ της δεύτερης θητείας τους στην ομάδα. Στο 38′ η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ του Τεϊσέιρα κατέληξε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του λίγο πριν την ανάπαυλα, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Φετφατζίδης έδωσε στον Σουλεϊμάνοφ οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το προβάδισμα των Θεσσαλονικειών ανάγκασε την Κηφισιά να γίνει πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Τετέι να επιχειρεί το τακουνάκι, που απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης. Στο 49′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζούρασεκ στον Τετέι. Τo VAR έλεγξε τη φάση, αλλά δεν προέκυψε κάτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Νίλσεν έφθασαν στην ισοφάριση, όμως το γκολ δεν μέτρησε. Ο Σολόα πλάσαρε εύστοχα, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος. Σταδιακά, η πίεση των γηπεδούχων έπεσε και ο Άρης διατήρησε εύκολα το υπέρ του σκορ μέχρι το φινάλε.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς, Σολόα, Τεϊσέιρα, Ίλιεφ (75' Κωνσταντακόπουλος), Πέιος (90' Αντερέγκεν), Μιλίσεβιτς, Μπιφουμά, Μπαρμπόσα, Τεττέι (54' Οζέγκοβιτς).

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ρόουζ, Μοντόγια, Βερστράτε, Τζούρασεκ (74' Μορόν), Φετφατζίδης (57' Νταρίντα), Σουλεϊμάνοφ (57' Σαβέριο), Μενέντες (83' Φεράρι), Σαμόρα (75' Γκαρσία).

28/01/2024Super League 1: Regular Season