Η Γιουνάιτεντ πήρε το ματς της χρονιάς, 4-3 τη Γουλβς

Παρασκευή, 2 Φεβρουαρίου 2024 - 00:45

Απίστευτο παιχνίδι στο «Μολινό», με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να επικρατεί με 4-3 στην έδρα της Γουλβς, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο 18χρονος Κόμπι Μέινου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ λίγο έλλειψε να αυτοκτονήσει, καθώς προηγήθηκε 2-0 και 3-1 στο 75΄, παρ΄ όλα αυτά οι «λύκοι» δεν το έβαλαν κάτω και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασαν στην ισοφάριση με τον Πέδρο Νέτο.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων ο 18χρονος Άγγλος επιθετικός της Γιουνάιτεντ, Κόμπι Μέινου «πάγωσε» την έδρα της Γουλβς σκοράροντας το νικητήριο γκολ των «μπέμπηδων» που έστω και με αυτό τον τρόπο έφυγαν μ΄ ένα σπουδαίο «διπλό».

Ο 20χρονος Δανός, Ράσμους Χόιλουντ, έδωσε την πάσα στο 5ο λεπτό στον Ράσφορντ και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ, ενώ στο 22΄ πέτυχε το δεύτερο γκολ των «κόκκινων διαβόλων», βάζοντας από νωρίς τις βάσεις της νίκης των φιλοξενούμενων.

Οι «λύκοι» κατάφεραν να μειώσουν στο 71΄ με το πέναλτι του Σαράμπια, ωστόσο, τα χαμόγελα δεν κράτησαν για πολύ, μιας και στο 75΄ (δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο) ο Σκωτσέζος στράικερ Σκοτ ΜακΤόμινεϊ έδωσε ξανά «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Πέντε λεπτά πριν το 90΄ ο Κίλμαν μείωσε ξανά για τη Γουλβς, η οποία προσπάθησε για ένα επικό come back χωρίς και προσωρινά τα κατάφερε με το γκολ του Νέτο στο 90΄+5, αλλά την τελευταία λέξη στο παιχνίδι την είπε ο Μέινου.

Την ευκαιρία να πλησιάσει στην 5η θέση (Άστον Βίλα) έχασε απόψε στο Λονδίνο η Γουέστ Χαμ με το 1-1 που παραχώρησε στην «αδιάφορη» βαθμολογικά Μπόρνμουθ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Τα «σφυριά», που είχαν σε ένα ακόμη ματς στην ενδεκάδα τους τον Ντίνο Μαυροπάνο, αιφνιδιάστηκαν στο ξεκίνημα από το γκολ του Σολάνκε, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γουόρντ-Πράους με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της νίκης κι έτσι έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη.