Premier League: Mατσάρες με γκολ και ισοπαλία με 8 τέρματα στο Σέντ Τζέιμς Παρκ

Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου 2024 - 22:01

Φουλ δράση στην Premier League για την 23η αγωνιστική, με το Νιουκάστλ – Λούτον να τραβά τα βλέμματα καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-41 Την ίδια ώρα η Μπράιτον ξέσπασε στην Κρίσταλ Πάλας επικρατώντας 4-1, ενώ Μπέρνλι και Φούλαμ έμειναν στο 2-2.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Αστον Βίλα 0-5

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Άστον Βίλα επικράτησε με το εμφατικό 5-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έτσι επέστρεψε στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος. Οι Τζον Μακγκίν, Όλι Γουότκινς και Λίον Μπέιλι είχαν δώσει διαφορά τριών τερμάτων με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών, ο Γιούρι Τίλεμανς έγραψε το 4-0 στο 30′ και ο Άλεξ Μορένο διαμόρφωσε το τελικό σκορ με την έναρξη του 2ου μέρους.

Νιούκαστλ – Λούτον 4-4

Οι “καρακάξες” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρηση με το τέρμα του Λόνγκσταφ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 21′ έφεραν το ματς στα ίσα με την κεφαλιά του Όσο. Η Νιούκαστλ όμως πήρε εκ νέου το προβάδισμα και δύο λεπτά αργότερα (23′) με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λόνγκσταφ έκανε το 2-1. Η Λούτον είχε απάντηση για ακόμη μια φορά και στο 40′ ο Ρος Μπάρκλεϊ ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα δύο φορές και… πάγωσαν το “Σεντ Τζέιμς Παρκ”. Αρχικά, στο 59′ ο Κάρλτον Μόρις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 3-2 και τρία λεπτά αργότερα (62′) ο Αντεμπάγιο με πλασέ μέσα από την περιοχή το 4-2. Οι “καρακάξες” αφυπνίστηκαν και στο 67′ ο Τρίπιερ με ωραίο πλασέ μείωσε σε 4-3. Στο 74′ ο Μπαρνς με αριστερό πλασέ εκτός περιοχής έκανε το 4-4 και έβαλε φωτιά στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”.

Μπράιτον – Κρίσταλ Πάλας 4-1

Οι “γλάροι” ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση καθώς σκόραραν και έκαναν από νωρίς το 1-0 μόλις. Ο Πασκάλ Γκρος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λιούις Ντανκ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντιν Χέντερσον. Η Μπράιτον ήταν καταιγιστική και πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους με προβάδισμα τριών τερμάτων. Στο 33′ ο Τζακ Χίνσελγουντ με κεφαλιά έκανε το 2-0 και στο αμέσως επόμενο λεπτό 34′ ο Φακούντο Μπουονανότε έγραψε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με κεφαλιά του Ματετά ενώ με γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της αφού διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Μπέρνλι – Φούλαμ 2-2

Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Φούλαμ, καθώς 17′ ο Ζοάο Παλίνια με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (21′) ο Ροντρίγκο Μουνίζ νίκησε τον Τζέιμς Τράφορντ για το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 71′, με τον Φοφανά να παίρνει την κεφαλιά και να βάζει την ομάδα του και πάλι στο ματς. Η Μπέρνλι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 90+1′ ξανά με τον Φοφανά ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε έναν χρυσό βαθμό στη μάχη για της για σωτηρία στην κατηγορία.

Έβερτον – Τότεναμ 2-2

Τι κι αν ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση η Τότεναμ; Κατάφερε να δεχθεί δύο τέρματα και να αναδειχθεί ισόπαλη 2-2 με την Έβερτον που… προβληματίζει. Τα “σπιρούνια, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ριτσάρλισον να νικά τον Πίκφορντ. Στο 30ο λεπτό, τα “ζαχαρωτά” ισοφάρισαν με τον Κάλβερτ Λιούιν. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, τα σπιρούνια πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Ριτσάρλισον να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς. Η Έβερτον όμως ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και κατάφερε να βρει γκολ στο 90+8 στην τελευταία φάση του ματς και έτσι πήρε πολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας.