Στους "4" του κυπέλλου η Λεβερκούζεν! [vid]

Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2024 - 23:50

Η ομάδα του Αλόνσο λυτρώθηκε στο 90ο λεπτό, με την εύστοχη κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού της Τα, που βρήκε δίχτυα και έδωσε την πολυπόθητη πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στους

1.58 4.15 5 2.37 1.54 1.52 2.4 1.58 2.2 1.15 1.2 2.27

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζει την τρελή πορεία της και στο Κύπελλο καθώς εκτός από τις ανταγωνιστικές της εμφανίσεις στο πρωτάθλημα όπου και επιχειρεί να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της δίνει... βάση και σε αυτόν τον θεσμό. Μετά από ένα εντυπωσιακό ματς, οι "ασπιρίνες" επικράτησαν 3-2 της Στουτγκάρδης και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί που περιμένουν ήδη η Φορτούνα του Χρήστου Τζόλη και η Κάιζερσλαουτερν και απομένει μία εκ των Ζααρμπρίκεν - Γκλάντμπαχ για να συνθέσει το παζλ της τετράδας.

Το ματς
Η Στουτγκάρδη ξεκίνησε δυναμικά το ματς, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, με κεφαλιά του Αντόν μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια όμως η πρωτοπόρος της Bundesliga προσπάθησε να απαντήσει και να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα.

Οι "ασπιρίνες" όμως βρήκαν δίχτυα λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 50' με το φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής του Άντριχ να φέρνει το ματς στην απόλυτη ισοπαλία.

Ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ για να πάρουν το προβάδισμα. Οι Σουηβοί "χτύπησαν" πρώτοι στο 58ο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση του Φούχριχ εντός περιοχής ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 66' με πλασέ του Αντλί έπειτα από πανέξυπνη κάθετη μπαλιά που είχε δεχτεί από τον Βιρτς.

Κι ενώ το ματς ήταν στο 2-2 και όλα έδειχναν παράταση η Μπάγερ έδειξε χαρακτήρα και βρήκε το γκολ. Ο Βιρτς δημιούργησε και τροφοδότησε τον Τα, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Νίμπελ και την ομάδα του στους "4" του Κυπέλλου.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Κόβαρ, Ταπσόμπα, Τα, Ινκαπιέ, Φρίμπονγκ (90' Στάνισιτς), Τζάκα, Άντριχ, Γκριμάλντο, Χόφμαν (64' Αντλί), Βιρτς (90' Χόφμαν) , Σικ (64' Ιγκλέσιας)
ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Νίμπελ, Αντόν, Βάγκνομαν, Στίλερ, Μίτελσταντ (70' Στεργίου), Μιλότ (62' Λέβελινγκ), Κάρατσορ, Ίτο, Ουντάβ, Φούχριχ (79' Νταχούντ), Ρουαγιάλτ

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών
Ζανκτ Πάουλι - Φορτούνα 3-4 πέν., 2-2 παρ., 1-1 κ.α. (60' Χάρτελ, 120+1' Μπουχαλφά / 38' Φερμέι, 99' Τανάκα)
Χέρτα - Καϊζερσλάουτερν 1-3 (90+5' Ρίζε / 5' Ελβέντι, 38' Τάχι, 69' Κάλοτς)
Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 3-2 (50' Άιντριχ, 66' Αντλί, 90' Τα / 11' Αντόν, 58' Φούχριχ)
07/02 21:45 Ζααρμπρίκεν - Γκλάντμπαχ